V prosinci 2023 jsme strávili vánoční svátky na Azorských ostrovech, které patří k Portugalsku. Tento souostrovní ráj v Atlantiku tvoří devět sopečných ostrovů a v posledních letech si získává stále větší oblibu mezi cestovateli. My jsme během naší cesty navštívili tři ostrovy: São Miguel, Terceiru a Faial. Pokud vás zajímají Azory a co na nich vidět, v tomto článku se zaměříme na hlavní ostrov Sao Miguel. Tento největší ostrov Azor nabízí nespočet stezek překrásnou přírodou, koupání v termálních pramenech, divoké pláže i fascinující podmořský svět s delfíny a velrybami.

Harmonogram:
1. den – Sao Miguel – Ponta Delgada
2. den – přelet na ostrov Terceira
3. den – Terceira a přelet na ostrov Faial
4. den – Faial a přelet na ostrov Sao Miguel
5. den – Sao Miguel – Ribeira Grande, severní pobřeží, Furnas
6. den – Sao Miguel – západní část ostrova
7. den – Sao Miguel – výlet lodí, jižní pobřeží, Lagoa di Fogo
8. den – Sao Miguel – severní a východní pobřeží

Odkaz na mapu s jednotlivými body a dalšími tipy: Mapa Azor.

Tipy

Pokud se chystáte na ostrově Sao Miguel chodit do termálních lázní, vezměte si s sebou pantofle, budou se hodit. Mezi bazénky se chodí po studené kamenné dlažbě a především v zimě oceníte nechodit naboso.

Na Sao Miguel doporučuji ubytovat se tak, abyste dokázali vyjíždět do všech koutů ostrova z jednoho místa. Usnadní vám to výběr trasy podle počasí. My jsme takhle na Sete Cidades vyjeli v den, kdy hlásili sluníčko.

Kam a kdy vyrazit doporučuji sledovat na kamerách na těchto stránkách.

Naplánujte si zde dostatek času. Je to tu tak nádherné, že budete pořád jen sjíždět na různé vyhlídky a zastavovat skoro na každém kroku.

Jestli zde budete v teplejším počasí, doporučuju si udělat čas na grilování. Skoro v každém parku jsou veřejné grily, stačí si jen koupit uhlí a podpalovač. Navíc pikniková a grilovací místa jsou i různě kolem silnic, kde byste to rozhodně nečekali. No uvidíte sami.

Ubytování

Sao Miguel – Out of the Blue
První noc po příletu jsme bydleli na ostrově Sao Miguel přímo v hlavním městě Ponta Delgada. Vybrala jsem malý hotel, který je oblíbený mezi batůžkáři, je za slušnou cenu a mají tu krásnou zahradu a vaří výborné snídaně.

Sao Miguel – Volcanic Charming House
Zbytek pobytu na ostrově jsme strávili v apartmánovém domě v Ribeira Grande. Je zde velká kuchyň, kde má každý apartmán svou ledničku a spíž. Místa na vaření je dostatek. Navíc je tu i velký obývací pokoj a jídelna. Snídani si vařit nemusíte, připraví vám jí zde a byla výborná! Je tu navíc nádherná zahrada a bazén, který byl vyhřívaný a v noci osvětlený.

Terceira – Facing Bay Hostel
V tomto apartmánovém domě jsme byli úplně sami, chvílema to bylo až divné. Majitelka totiž odcestovala někam pryč, takže zrušila rezervace. Ale tu naší na jednu noc prý rušit nechtěla. Měli jsme apartmán v přízemí s balkónem přímo k pláži. Taky moc hezké ubytování, které mohu doporučit.

Faial – Largo Bispo Boutique Hostel
Ubytování přímo v centru městečka, tady už jsme konečně taky někoho potkali a nebydleli jsme sami. Je tam větší obývací část, dobře vybavená kuchyň. Pokoje jsou buď v hlavní budově, nebo jsou na druhé straně zahrady, kde je domeček, ve kterém jsou dva pokoje, jeden v přízemí, jeden v patře. My jsme spali v zahradním domku a bylo to moc hezké místo.

Koupání v termálních pramenech na ostrově Sao Miguel

Na ostrově se můžete koupat v několika termálních koupalištích a rozhodně doporučuju aspoň jedny navštívit, byl to zážitek. Nejen po stránce, že se krásně nahřejete, ale i to, že si na většině míst připadáte jako v džungli. Doporučuji si vstupy kupovat online, na většinu je potřeba mít rezervaci na určitý čas.

  • Poca da Dona Beija – Nádherné termální lázně ve Furnasu, které mají otevřeno do pozdního večera. Dostanete zde šatní skříňku a košíček, ve kterém si pak můžete přenášet věci. Je tu několik bazénků s různě teplou vodou. Některé byly více obsazené, některé méně. Večer to tu mělo kouzlo, diskrétní nasvícení a kolem džungle a velké rostliny.
  • Parque Terra Nostra – V tomto termálním bazénu jsme bohužel nebyli, protože zavírají poměrně brzy a my jsme to nikdy nestihli. Většina turistů ale míří právě sem, protože bazén se nachází přímo v parku. Nebo spíš botanické zahradě? 🙂
  • Ponta da Ferreira – Jedná se o místo, kde se teplý termální pramen vlévá do moře. Je tu zátoka, kde jsou lana, kterých se můžete přidržet a užívat si teplou vodu přímo v moři. Pramen je hned na břehu, takže čím dále od břehu jste, tím je voda studenější. A také záleží, jestli je zrovna příliv, nebo odliv. Lidí tam bylo docela dost. Ale přijít sem můžete kdykoli, i v noci. A slyšela jsem, že prý koupání při hvězdách je tu prý kouzelné, tak můžete taky vyzkoušet. Jsou tu i převlékárny a opět doporučuju mít sebou pantofle, skály cestou ke schůdkám do vody jsou hodně ostré.
  • Caldeira Velha – Tyto lázně jsme navštívili za denního světla. Jsou tu převlíkací kabinky, ale věci si musíte přenášet s sebou. Je tu opět několik bazénků s různě teplou vodou a pak i jezírko s vodopádem, které ale není vyhřívané, na to pozor. Chtěla jsem si tam zaplavat a bylo fakt studené!

Co vidět na ostrově Sao Miguel?

Město Ponta Delgada

V hlavním městě Azor, Ponta Delgada, jsme strávili první den. Přišlo mi to rozumné, protože pak jsme letěli pryč a už jsme chtěli být na zbytek cesty mimo město. A hlavně jsem odjížděla nemocná, tak prostě v klidu přežít první den a načerpat energii. 

Během jednoho dne jsme si prošli město, podívali se na nejzajímavější památky, do botanické zahrady a taky jsme nasáli vánoční atmosféru. Město a vlastně celý ostrov byl vánočně vyzdobený na každém rohu a bylo to moc hezké a milé. Večer jsme si dokonce dali i svařené víno! Centrum města je malé, takže ho víceméně projdete za chvíli. Najdete zde i pár dobrých restaurací a kaváren a pokud máte chuť nakupovat, můžete navštívit i obchody třeba se surfařským zbožím. Mimojiné jsme se prošli podél pobřeží a nakonec jsme se rozhodli, že zajdeme i na ananasovou plantáž, která se nachází přímo ve městě. Odpoledne jsme pak ještě místním autobusem přejeli kousek dál za město do části Sao Roque, kde je hezký kostel a dá se tady projít podél pobřeží po asfaltové stezce. 

A tady je přehled zajímavých míst, co jsme viděli v hlavním městě:

  • Botanická zahrada Jardim José do Canto – Zahrada byla založená v 19. století a vysazeny zde byly rostliny dovezené převážně z Oceánie. Dnes je to obrovská botanická zahrada plná velkých vzrostlých stromů a místy opravdu džungle. Rozhodně doporučuji si jí projít. 
  • Jardim do Palácio de Sant´Ana – Tento neoklasicistní palác je od roku 1980 sídlem prezidenta regionu Azor. Projít si můžete celé zahrady, kde se nachází i jezírko. Jsou nádherně upravené a byli jsme tam úplně sami. 
  • Portas da Cidade – Tři oblouky z 18. století se nachází v historickém centru města na náměstí Praca Goncalo Velho. Setkávají se tu zóny pro pěší a najdete tu restaurace, kavárny a obchody.
  • Radnice Camara Municipal – Před radnicí se nachází okrasný bazének a květinové ozdoby, které dělají místo ještě krásnější. V prosinci to bylo navíc krásně vánočně nazdobené.
  • Kostel Igreja Matriz de Sao Sebastio
  • Kostel Igreja de Sao Pedro
  • Kaple Ermida da Mae de Deus
  • Kostel Igreja de Sao José
  • Klášter Convento da Esperanca
  • Ananasová plantáž Plantação de Ananás dos Açores – Na ostrově se nachází jediné ananasové plantáže v Evropě, plantáží je tu několik. My jsem vybrali plantáž umístěnou blíže k centru města, tady je odkaz na jejich web. Pěstování ananasů si tu můžete prohlédnout ve dvou sklenících, které si lze samostatně procházet. A víte, že rostlina ananasu rodí pouze jeden plod? Vstupné i parkování je zdarma. V místním občerstvení pak dostanete i zdarma malou ochutnávku, ale doporučuju si tady něco koupit. Nakoupili jsme marmelády a ananasovou pálenku. 
  • Výlet na delfíny a velryby – Na výlet jsem vybrala společnost Futurismo, protože jsem chtěla firmu, které záleží na ochraně oceánu a chová se ohleduplně k přírodě.  K dispozici mají více lodí, my jsme vyrazili menší, takovým vlastně trochu větším zodiakem. Odjeli jsme na otevřené moře a čekali, jestli narazíme na nějaké delfíny nebo velryby. Velryby se nakonec neobjevily, ale delfíni ano a mohli jsme si tak užít jejich představení. 

Nordeste a vyhlídky na východním pobřeží

Východní část ostrova jsme si nechali na Štědrý den a byla to dobrá volba. Byli jsme skoro všude sami. Navíc nám i vyšlo počasí. Až budete projíždět městečkem Nordeste, zastavte a podívejte se na most se sedmi oblouky a kostel Sao Jorge. Na východním pobřeží se nachází spoustu nádherných vyhlídek, většina jsou to vlastně upravené parky/zahrady s vyhlídkou na moře a okolní útesy. A všude také byla pikniková a grilovací místa. Nebudu lhát, bylo to tu úžasný a pokud máte možnost, vezměte si s sebou oběd nebo svačinu, ať si to můžete vychutnat s posezením na krásných místech. A určitě si zajděte dolů k nejstaršímu majáku na Azorách – Ponta do Arnel, případně až dolů k moři, jen počítejte s tím, že je to pěkný sešup dolů.

  • městečko Nordeste
  • maják Farol da Ponta do Arnel
  • Miradouro da Vista dos Barcos
  • Miradouro da Ponta do Sossego
  • Miradouro da Ponta da Madrugada

Vodopád Salto do Prego

K vodopádu Salto do Prego vede hezká cesta lesní džunglí kolem potoka a cestou potkáte i místní slepice. Cesta tam je dlouhá asi 1,5 km s mírným převýšením. Vodopád je krásný a pokud jste otužilí, můžete se tady i vykoupat.

Ribeira Grande a severovýchodní část ostrova

V Městečku Ribeira Grande jsme byli ubytovaní a měli jsme tak možnost vyjíždět hvězdicovitě na různá místa po ostrově. Měla jsem nachystaný plán tras a podle počasí jsme se vydali, kam to zrovna bylo vhodné. Kolem Ribeiry jsou nádherná místa, od útesů, po zelená políčka až po různé vyhlídky. Jsou zde i pláže, prý dokonce některé vhodné na surfování, ale my jsme tady k plážím vůbec nešli, už jsme to nestihli. A tady je pár míst, která byste v okolí rozhodně neměli minout:

Vodopád Salto di Cabrito – Malý vodopád, takový ideální na využití zbylého času. Zaparkujete téměř u něj. Pokud by vám nestačil pohled zespodu, můžete vyjít po kovových schodech nahoru nad vodopád.

Miradouro do Cintrao – Překrásná vyhlídka na útesy a burácející moře. Nádherný je tu západ slunce, který můžete přes útesy pozorovat. Zaparkovat se dá těsně u útesů, případně se můžete projít ještě dál k majáku.

Miradouro de Santa Iria

Miradouro da Pedra dos Estorminhos

Miradouro do Pesqueiro – Santana

Miradouro a Salto da Farinha – Vyhlídka a vodopád k tomu. Máte zde dvě možnosti. Buď si užijete výhled na vodopád ze silnice, která se stáčí až dolů k moři (pozor, je poměrně prudká). A nebo můžete zaparkovat a projít se až přímo k vodopádu, který padá z výšky 40 metrů. Bylo tam docela bahno, ale rozhodně se toho nebojte. Za ty výhledy to stojí.

Čajové plantáže Chá Gorreana

Největší čajová plantáž na ostrově (jedna menší je ještě u silnice cestou z Ribeira Grande). Továrnu na čaj založili v roce 1878 dva Číňané a dodnes se tu sbírá a zpracovává čaj. Do továrny se můžete zdarma podívat a zároveň v obchůdku můžete zdarma dva druhy čaje i ochutnat, případně si je pak koupit. Přes silnici od továrny a obchodu pak jsou samotné plantáže, přes které vede okružní stezka asi 3,5 km dlouhá. Potkáte tu i sběrače čajových lístků a pokud náhodou byste chtěli mít fotky z drona nebo foťáku bez lidí, doporučuji sem dorazit na obědovou pauzu. Procházet se čajovými plantážemi je opravdu neskutečný zážitek a doporučuji si to zde projít. My jsme tu nakoupili i spoustu černého čaje, který je opravdu výborný.

Parque Natural de Ribeira dos Caldeiroes

Vstupné do tohoto parku je zdarma, najdete tu i obchůdek s občerstvením. Je to vážně nádherně upravená zahrada s překrásnými rostlinami a dokonce vodopádem. Další vodopád je ještě nahoře za parkovištěm, určitě ho nevynechejte, stojí za to. 

Salto di Ribeira Quente

Krásu tohoto vodopádu oceníte hlavně pohledem z výšky z drona. Ale i tak je super se na něj zajet podívat. Parkoviště kolem rozhodně nehledejte, budete muset najít nějaké místo někde podél silnice. Doporučuju ještě někde před tunelem a pak dojít pěšky. K vodopádu musíte zahnout doprava mezi dvěma tunely. Když jsme tam před dvěma lety byly, byl tam vidět značný sesun půdy, ale cestička byla vyšplapaná. Dojdete dolů k vodě a dejte se podél potoka k vodopádu. Stojí to za to, budete tu jako v džungli. Dojít se dá (s mokrýma botama) až přímo pod vodopád, jen buďte opatrní. My jsme tady zase byli sami a chvílima to bylo až depresivní, jak byla všude kolem džungle, sluníčko nesvítilo, do toho bahno.

Caldeira das Sete Cidades

Na západní straně ostrova Sao Miguel se nachází jedno z nejznámějších míst Azor. Ještě než k němu ale vyjedete, projedete kolem dvou viaduktů, u kterých se určitě zastavte a kolem Pico do Carvao, u kterého je vyhlídka. Výhledy ze silnice jsou tu úchvatné. K nejznámějšímu místu na ostrově se dostanete od parkoviště u jezera Lagoa do Canário. Odsud vede stezka lesem na Miradouro da Grota do Inferno. Toto místo uvidíte snad na všech fotkách z Azor, míří sem každý turista. Doporučuji si jen ověřit na kamerách počasí, dost často jsou tu mlhy a pak si neužijete výhled. Ze stejného parkoviště pak vede stezka Serra Devassa (PRC05 SMI) i na druhou stranu, dojdete po ní přes mokřady a kopce až k Lagoas das Empadadas. Cestou jsou opět nádherné výhledy, je to asi 5 km. Z parkoviště pak vede silnice dál dolů do kaldeiry. Určitě zastavte na vyhlídce Vista do Rei, odkud si užijete nádhernou vyhlídku na Sete Cidades.

Praia dos Mosteiros

Hezká písečná pláž, kde si můžete odpočinout. U parkoviště je i stánek s občerstvením, kde si lze koupit něco dobrého k pití nebo na zub.

Ostrůvek Ilhéu da Vila Franca

Nejznámější ostrůvek na ostrově 🙂 Jeho krásu oceníte víceméně jen z leteckého pohledu, takže doporučuji si sem udělat výlet pokud vlastníte drona. Případně v sezóně můžete vyrazit na výlet lodí nebo na kajaku přímo na ostrůvek a vykoupat se tam. Ostrůvek vznikl zřícením jícnu sopky a dneska je z něj kráter s průzračnou vodou.

Ermida de Nossa Senhora da Paz

Nad městem Vila Franca stojí nádherná kaple Panny Marie, Královny míru. Dojet k ní můžete autem a po schodech pak vystoupat nahoru. Celá kaple včetně schodiště je úchvatná, navíc je ozdobená kachličkami azulejos. Je odsud i krásný výhled na moře.

Furnas

Městečko Furnas je turisticky vyhledávaným místem hlavně kvůli termálním pramenům a kaldeirám. Caldeiras jsou malá jezírka vyhřívaná aktivními podzemními sopkami se silným zápachem síry. A poznáte to podle čuchu již při příjezdu – smrdí to tu 🙂 Sirné prameny tu najdete na dvou místech, kde se mezi nimi můžete procházet. Jedny se nachází přímo ve městě, druhé jsou u jezera Furnas. My jsme bohužel ty u jezera už nestihli navštívit. Což mě mrzí, protože kousek od nich se nachází pěkný vodopád Salto da Inglesa.

Jak jsem uváděla výše v článku, v městečku Furnas můžete navštívit dvoje termální lázně, tak na to nezapomeňte.

A taky se můžete projít kolem jezera Furnas a podívat se na starý gotický kostel Capela de Nossa Senhora das Vitórias.

Lagoa do Fogo

Výlet k jezeru Lagoa do Fogo byste rozhodně neměli vynechat. Po zaparkování na jednom z parkovišť můžete vyjít na vyhlídku Barrosa, odkud je nádherný výhled na celé jezero a jeho okolí. Když sjedete níže k jezeru, můžete zde zaparkovat a vydat se na procházku dolů k vodě, nebo dál, bohužel ale podle mapy nejde jezero obejít kolem dokola. Jezero vzniklo erupcí v 16. století a dodnes má průzračnou vodu lemovanou písečnými plážemi.

Tak co, nalákala jsem vás na návštěvu Azorských ostrovů?