Do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj se podíváme v několika příspěvcích, protože jednak nechci psát extra dlouhé příspěvky a za druhé se tam letos ještě několikrát chystám a objevím tam další nová místa, o kterých vám pak budu psát.
V dnešním příspěvku vám ukážu místa, která rozhodně stojí za to navštívit. My jsme je navštívili v době karantény, kdy byly zavřené, takže zde uvidíte převážně fotky z dronu.
HRAD KOKOŘÍN
Když byl hrad v 16. století pro obývání nevyhovující, začala se z něj postupem času stávat zřícenina. Podle pověstí dokonce sloužil jako útočiště loupeživých rytířů. V roce 1896 koupil hrad Václav Špaček, který ho začal rekonstruovat, ale po roce 1950 byl hrad zabaven státem. Hrad se ovšem v roce 2006 vrátil zpět do rodu Špačků a ti o něj dále pečují a zpřístupňují ho veřejnosti.
Na hrad je krásný výhled ze silnice, která nad ním vede. U vyhlídek se dá na chvíli odstavit auta a můžete si odtamtud udělat fotku. Případně se dá auto ještě zaparkovat nahoře u pole. A nebo zaparkujte dole na oficiálním parkovišti a udělejte si procházku nahoru do kopce 🙂
HRAD HOUSKA
Hrad Houska pochází zřejmě z doby 13. století a do současné podoby se dostával přes různé rekonstrukce, během kterých byly využity snad všechny umělecké slohy. O současné podobě by se dalo říci, že má rysy renesančního zámku s prvky gotického hradu. V současné době hrad vlastní soukromí vlastníci, kteří o hrad pečují jako o památku a hlavně ho v roce 1999 zpřístupnili veřejnosti.
Možná jste také zaslechli, že se o hradu říká Hrad Houska – brána do pekel. Panují různé diskuze o tom, proč zde vůbec hrad byl vystaven, protože vůbec nestojí na strategickém místě a navíc jeho tvar a obranný systém je postaven tak, jakoby se hrad bránil před nepřítelem zevnitř, nikoli zvenku. A otázkou je, co se asi v hradu skrývalo? Podle legendy navíc ve skále vedla cesta do pekel, ale jak takové peklo vlastně vypadalo? Prý jsou pod hradem chodby a tunely a v nich se skrývají pohřbené jisté věci, ale co těmi jistými věcmi vlastně je? 🙂
HRAD BEZDĚZ
Hrad Bezděz založil ve 13. století Přemysl Otakar II. a o po jeho smrti v něm byl vězněn jeho syn a královna. Hrad také vlastnil Karel IV. a ten také nechal pod hradem založit na počest Karla Hynka Máchy rybník Máchovo jezero. Hrad dokonce i částečně vyhořel, po třicetileté válce byl obsazen Švédy a byl i klášterem. Od 19. století hrad chátral a stal se zříceninou. Od Valdštejnů koupil hrad Klub čs turistů a po válce ho v roce 1953 převzala Státní památková péče.
Když přijíždíte k Bezdězu od Boleslavi, po pravé straně jsou odpočívadla na focení, hrad je odtud opravdu krásně vidět.
[…] KOKOŘÍNSKO-MÁCHŮV KRAJ I. 2020 […]