Během našeho vánočního pobytu na Azorských ostrovech v roce 2023 jsme strávili dva dny na ostrově Terceira a jeden den na Faialu. Na Terceiře nám bohužel počasí příliš nepřálo – první den pršelo a byla mlha, druhý den sice občas déšť usatl, ale celkově zůstalo nevlídno. Přesto ostrov nabízí nádhernou přírodu a v kombinaci s historickými městy vytváří jedinečnou atmosféru. Na Faialu jsme už měli více štěstí – svítilo slunce a dokonce jsme si na chvíli mohli užít teplo jen v tričku.
Harmonogram:
1. den – Terceira – vyhlídka Miradouro Serra do Cume, prohlídka města Angra do Heroísmo, přejezd na ubytování v Praia da Vitória
2. den – Terceira – výšlap na kráter Feteira, vyhlídka Serra da Ribeirinha, oběd v Angra do Heroísmo, Mistérios Negros, procházka mezi prameny ve Furnas do Enxofre
3. den – Faial – Caldeira do Faial, leváda, vodopád Ribeira das Cabras a vyhlídka Miradouro das Cabras, Faja, procházka po Vulcao dos Capelinhos
Ubytování: Terceira – Facing Bay Hostel Faial – Largo Bispo Boutique Hostel Předchozí článek z Azorských ostrovů – Co vidět na ostrově Sao Miguel Moje mapa tipů, co vidět na Azorech |
Co navštívit na ostrově Terceira?
Miradouro Serra do Cume
Nejznámější vyhlídka na ostrově Terceira nabízí pohled na zelená políčka, která jsou oddělena nízkými kamennými zídkami, a mezi nimi se volně pase skot. My jsme se sem vydali hned po příletu na ostrov, protože to byla naše první zastávka. Bohužel nám počasí nepřálo – přistávali jsme za deště a mlhy. Přesto jsme to riskli a vyrazili na vyhlídku, která se nachází nedaleko letiště. Jak to dopadlo? Neviděli jsme vůbec nic, co vám budu povídat.
Nicméně, i cesta je cíl, což se znovu potvrdilo. Už během jízdy jsme si užívali výhledy na neuvěřitelné rostliny a stromy podél silnice. V té mlze mělo celé místo až magickou atmosféru. A protože jsme si první den výhledy moc neužili, rozhodli jsme se sem vrátit i druhý den. Tentokrát bylo počasí o něco lepší, ale jen co jsme zaparkovali, začalo znovu krápat. K tomu všemu foukal docela silný vítr. I přesto se nám nakonec výhled na políčka otevřel – a stálo to za to! Rozhodně sem zajeďte, protože tahle scenérie vás dostane.








Impérios
Pro Terceiru je typické, že v každé vesnici najdete impérios, malý chrám, který se nachází většinou v blízkosti kostela. Obyvatelé tu uctívají Ducha svatého a na oltář pokládají jednu nebo více stříbrných korun. Chrámy jsou krásně barevně vyzdobené a vždy zaujmou vaší pozornost. My jsme stavěli skoro u každého, líbilo se mi, jak byly barevné a bylo to aspoň zpestření šedého upršeného dne.












Angra do Heroísmo
Historické centrum hlavního města ostrova je od roku 1983 zapsané na seznamu UNESCO. Doporučuji si jeho historickou část projít, domy jsou tu poskládané do čtyřúhelníku a ohraničené přístavem. Obdivovat na nich můžete barevné fasády a balkóny mířící do ulic. A tady je výčet toho nejzajímavějšího, co si ve městě nenechat ujít:
- Katedrála Sé
- Náměstí Praca Velha
- Park Jardim público Duque da Terceira
- modrý kostel Igreja da Misericórdia








Kráter u vesničky Feteira
K úpatí kráteru se dá dojet po úzké silničce, odkud vede několik stezek o něco výš. Nicméně, nečekejte žádný zázrak – stezka je bahnitá a zřejmě slouží především zemědělcům. Přesto odsud budete mít hezké výhledy na políčka kolem Angry, a navíc je odtud vidět i rozeklaný ostrůvek v moři.






Parque da Serra da Ribeirinha
Nahoře nad vesničkou Ribeirinha se nachází park a vyhlídka, odkud jsou hezké výhledy na moře, městečko Angra a na okolní zelená políčka. Je tu velké parkoviště, a můžete se zde projít po okolí.





Furnas do Enxofre
Jedná se o přírodní geologické muzeum, kde uvidíte kouřící krátery a jezírka s vroucí vodou. Není to tak velké jako v oblasti Furnas na ostrově Sao Miguel, ale pokud máte čas, můžete si tady projít okružní naučnou stezku dlouhou asi 1 km.




Další střípky z ostrova Terceira










Co vidět na ostrově Faial?
Capelinhos
Nejzajímavější místo ostrova a zároveň jedno z míst, které se na Azorech jen tak neuvidí. Sopka Capelinhos totiž byla aktivní v letech 1956-1957 a zůstala tu po ní rozsáhlá plocha červeného písku. Dnes tu navíc stojí i maják a návštěvnické centrum. Najdete tu i pěší trasy, určitě si zajděte na vyhlídku na celou sopku, stojí to za to. Snoubí se tu červený písek s černým, skalní útesy a občas i nějaká zelená či kvetoucí vegetace.







Caldeira do Faial
Dalším ze zajímavých míst na ostrově Faial je obrovská kaldera. Je hluboká 400 metrů a v průměru má skoro 1500 metrů. Super je, že se dá obejít po obvodu kolem dokola. Okružní trasa je dlouhá 7 km. Výhledy na kaldeiru jsou neskutečné, zvlášť když jsme měli mlhu, bylo to fascinující. Dole v kráteru jsou pozůstatky sopečného jezera a celý kráter je nádherně zelený.






Trilho da Levada PR3FAI
Kousek od Kaldeiry se nachází leváda, podél které vede oficiální turistická stezka. Jedná se o stezku dlouhou asi 7 km, není to okružní cesta, musí se jít tam a zpátky stejně. My jsme neměli moc času, takže jsem věděla, že jí celou neprojdeme. Nakonec jsme se prošli jen kousek a bylo to nádherné, takže určitě doporučuju si na to vyhradit čas. Cesta vede nádherným lesem, nebudete vědět, kam koukat dřív.










Další střípky z ostrova Faial









