Ahoj všichni! Mám tu pro vás další článek, tentokrát se podíváme, co byste měli vidět na severu Islandu. Většina míst se nachází kolem hlavní okružní silnice, ale je tu i pár tipů, kdy byste rozhodně měli sjet z cesty a podívat se alespoň kolem jednoho severního fjordu.
Grafarkirkja
Až pojedete na sever, nezapomeňte navštívit nejstarší kostel na Islandu Grafarkirkja. Ze silnice zahněte podle ukazatelů k bráně, kterou si můžete otevřít (a zase zavřít) a dojet k němu blíž na parkoviště. Kostel je obklopen krásnou přírodou a výhledy, takže touto zastávkou rozhodně neprohloupíte.
Hofsós
Ve vesničce Hofsós se můžete zastavit podívat na místní kostel, vykoupat se v horkém termálním bazénu a nebo se pokochat výhledy na pobřeží.
Silnice č. 76 kolem Miklavatn na sever
Projížďkou po téhle silnici nic nezkazíte. Naopak. Pokud vám vyjde počasí, budete mít nádherné výhledy na okolní hory, fjordy a úchvatnou islandskou krajinu. Nikam nespěchejte a užívejte. Za nás byl provoz téměř nulový a bylo to skvělé!
Siglufjörður
Městečko jsme si jen rychle prošli a nejvíc času jsme strávili na piknikovém místě, které se nachází u silnice 76 pod městem – tady.
Silnice č. 82 mezi Siglufordur a Akureyri
Tohle je další překrásná část Islandu, kterou budete projíždět, pokud se vydáte do severních fjordů. Zastavovali jsme snad na každé vyhlídce, protože nám to všechno přišlo prostě skvostné.
Akureyri
Přiznám se, že druhé největší město Islandu Akureyri jsme trochu odflákli. Asi celkově bych řekla, že jsme neměli náladu chodit po městě, protože všude kolem bylo tolik krásné přírody. Nebo to možná bylo i únavou a náročným programem, těžko říct. Co jsem si ale neodpustila, tak to bylo zajít na nějaký dobrý capuccino. Takže jsme se stavili v botanické zahradě, kde sídlí kavárna LYST.
Vodopád Goðafoss
Odpoledne jsme zastavili u tohoto vodopádu, který patří k nejkrásnějším vodopádům na Islandu. Vodopád tu padá z výšky 12 m a má tvar podkovy široký kolem 30 m. Zaparkovat můžete na obou stranách řeky a vybrat si, který pohled se vám bude líbit víc. My jsem parkovali na východní straně.
Jezero Mývatn
U jezera můžete zastavit na místě Skútustaðagígar, kde je značený okruh kolem kráterů. Připravte se ale na nálet mušek, my jsme teda moc daleko nedošli bohužel a měli jsme jich ještě plné auto. Jezero můžete autem objet kolem dokola a zastavit, kde se vám zrovna bude líbit. Nejkrásnější je prý východní pobřeží, jde jsou propojené turistické stezky, lávová pole a jeskyně. Tak to můžete za nás vyzkoušet.
Kráter Hverfjall
Na tohle místo jsem se nesmírně těšila. Černý sopečný prach a výhledy do okolí. Navíc nikde nikdo, protože už byl večer. Zaparkovat se dá přímo dole na úpatí sopky. Je tam i malé turistické centrum s WC. Nahoru je vyšlapaná cesta a nezapomeňte si vzít vhodnou obuv. Bohužel jsme kráter neobešli celý dokola, ono se to nezdá, ale je to docela kus a nám se krátil čas. Kráter má totiž průměr přes 1 km.
Hverir
Úžasné místo plné bublajících bahenních kotlů a puklin, ze kterých stoupá teplá pára. Vypadá to trochu jak měsíční krajina, co? Lanami je zde vyznačená stezky, kterou si můžete projít. Je to vážně magické místo. Byli jsme tam kolem půlnoci a kromě nás tam už nikdo nebyl.
Přírodní lázně Mývatn
Rozhodli jsme se, že místo Blue Lagoon na jihu ostrova se půjdeme koupat tady na severu do lázní Mývatn. Jestli tam bylo méně lidí posoudit nedokážeme, ale na to, že jsme tam byli pozdě večer, tak lidí bylo docela dost. Ale to nic nemění na tom, jak skvělý to bylo! Bazény mají různou teplotu, plus je tam jedna taková velká přírodní káď, která byla fakt hodně teplá.
Aktuální otevírací dobu najdete na jejich webu a můžete si koupit lístky online. Nejsem si jistá, jestli v létě není otevírací doba delší, teď v zimě je do 22 hodin.
Kráter Víti a sopka Krafla
Až pozdě večer kolem půlnoci jsme vyjeli nahoru ke kráteru Víti. Byl nádherný západ slunce a obloha hrála krásnými barvami. Nicméně jsme byli už tak unavení, že jsme se pokochali z auta, vylítli dronem a jeli spát dolů k jezeru do kempu. Jinak se dá kráter Viti obejít kolem dokola. Uvnitř je nádherně modré jezírko. A kdybyste se chtěli cestou dolů osprchovat nebo zahřát, tak u silnice najdete tuhle sprchu 😀
Okruh kolem Leirhnjúkur
Leirhnjúkur je geotermální oblast, kde to hraje všemi barvami. Projít můžete moc krásný okruh, který není vůbec náročný, je dlouhý jen 3,5 km. Mně přišlo úplně úžasný, že se jde jak přes černá lávová pole, tak tam kvetly fialové kytky a bylo tam i něco zeleného, do toho pak se barvy mění na hnědou až žlutou, s termálními bazény v tyrkysové vodě. Mezitím chodíte i po dřevěných chodníčních, které tomu dodávají šmrnc.
Dettifoss, Selfoss a Hafragilsfoss
Dettifoss je prý jeden z nejpůsobivějších vodopádů na Islandu. Sice není obrovský, je vysoký 45 m a široký asi 100 m, ale protéká jím neskutečné množství vody, které právě tu majestátnost vytváří. Má totiž největší objem vody ze všech vodopádů v Evropě.
Na vodopád se můžete podívat z obou stran, jen si musíte vybrat včas, protože přejet na druhou stranu znamená vracet se několik kilometrů zpátky na hlavní silnici a pak zase několik km přejet na druhé parkoviště. My jsme vybrali východní cestu, protože jsme pak ještě chtěli pokračovat po cestě dál k dalším vodopádům a vyhlídkám. Nicméně co jsem koukala do mapy, tak západní stranou také nic nezkazíte, vede tam i lepší silnice, a můžete pokračovat stejně jako východní část dál podél řeky na sever a kochat se dalšími vodopády a výhledy.
Pokud budete na východní straně, tak od Dettifossu jděte dál na jih k vodopádu Selfoss, mně se líbil teda mnohem víc. A taky rozhodně pokračujte dál na sever a zastavte se na vyhlídce, kde uvidíte vodopád Hafragilsfoss a úžasný kaňon. (K vodopádu Selfoss vede stezka i po západní straně.)
A příště se vydáme na východní Island a za papuchálky 🙂