Až pojedete na Istrii do Chorvatska, zastavte se ve slovinské Ljubljaně. Mě toto město nadchlo, je překrásné. My jsme tam vyrazili vloni v rámci ME v basketbalu, které se konalo v Celje, ale ubytování jsme si našli právě v Ljubljaně. I když počasí nevyšlo podle představ, i tak si mě město dokázalo získat a doporučuji jeho návštěvu všem, kteří jedou kolem.
Ljubljan znamená “milá” a milé toto město určitě je. Je plné krásných míst, milých lidí, milé atmosféry…

Velmi známý je zde architekt Jože Plečnik, který vytvořil promenádu u řeky Lublanice, přístav Trnovo, tržnici, Národní univerzitní knihovnu a také tři mosty Tromostovje.
 
Pokud byste si chtěli stáhnout informační brožury, nebo je jen prolistovat, najdete je zde.
Turistické informační centrum najdete na nábřeží Adamič-Lundrovo a také na náměstí Krekov trg.
My jsme do Lublaně dorazili večer, ubytování jsme měli zařízené přes booking.com v hostelu AdHoc. Popravdě to nebyla žádná hitparáda. Chodby byly pomalované graffiti, gauče ve společenské místnosti byly ošuntělé, ale na jednu noc se to dalo vydržet. Jedinou výhodou bylo, že hostel byl situovaný přímo u řeky a v centru a za slušnou cenu. Když jsem se teď dívala na stránky hostelu, velmi mě překvapilo, jak je nyní zrekonstruován. 

Večer jsme tedy prošli přes centrum do parku Kongresni trg, kde se na obrazovce promítaly zápasy z ME v basketbalu. Tam jsme se usadili mezi davy lidí na trávu a koukali na zápas. 



Večerní Lublaň měla své kouzlo. Mosty byly osvícené, historické budovy taktéž a podél řeky Lublanice na Carkanjevo nábřeží byla celá řada stolečků se svíčkami a venkovním posezením. No romantika. 
Trojmostí
Františkánský kostel
Cankarjevo nábřeží a nahoře lublaňský hrad
Františkánský kostel a Trojmostí
 
Druhý den ráno pršelo, tak se nám moc vstávat nechtělo, ale museli jsme přeparkovat auto, protože jsme měli strach, jestli parkujeme správně. A pokuta by nebyla milá. Nakonec všechno dopadlo dobře. Kolem oběda se už začalo počasí zlepšovat a ukázala se nám modrá obloha. 

V dešti jsme tedy vyrazili podél řeky přes Pogačarjev trg k autu. Zde najdete spoustu pekáren, kaváren, prodej masa a dalšího zboží. 

 
Zastavili jsme se u mostu Mesarski.
 
 
 
Samozřejmě jsme nevynechali návštěvu lublaňského hradu (Ljubljanski Grad)My jsme na hrad nakonec vyšli pěšky po svých, ale ti, kteří nebudou chtít šlapat do kopce, se mohou svézt lanovkou. Ta jezdí přes léto od 9.00 do 23.00 hodin, jednosměrná jízda stojí 2,20 euro, zpáteční 4,00 euro. My jsme nejeli také z důvodu, že jízdenka, kterou nabízeli v prodejně, stála 8,00 euro a zahrnovala i prohlídku nějaké výstavy nahoře a vstup na vyhlídkovou věž. Teď už v ceníku mají i pouze jízdenky lanovkou, tak snad už to změnili. Vstup na lanovku najdete na náměstí Krekov trg. 
 
 
 
Klokan na náměstí Krekov trg
Před polednem se počasí už začalo zlepšovat, tak jsme si centrum města vychutnali i se sluníčkem. 
 
Z hradu jsme se vraceli kolem katedrály sv. Mikuláše.
 
A přes ulici Stritarjeva jsme došli ke Třem mostům.
 
Tomostovje (Tři mosty) je ze tří mostů rozdělených do tvaru vějíře a jejich architekt čerpal inspiraci v Benátkách, což je viditelné. 
 
 
Za ním se nachází na náměstí Prešernov trg Františkánský kostel s růžovou fasádou. 
 
Po obědě jsme se ještě vypravili do Metelkova města, místa umělců, kde najdete galerie, dílny a neuvěřitelné množství různých způsobů umění. V noci to zde prý žije, no ale přiznám se, nevím, jestli bych se tam večer cítila dobře…
Co jsme neviděli:
* více si projít Stari trg a Mestni trg s radnicí a mramorovou kašnou
* Čevljarski most (Ševčovský most)
* Novi trg
* Trg republike s budovou parlamentu
* park Tivoli s hradem Tivolski grad (neboli zámek Podturn)
 
Fotogalerie: