Já jsem taková ostuda, že vám o Berlínu píšu až teď, a přitom jsem tam byla už v dubnu. Ale Malajsii už máme téměř za sebou, tak je teď čas se podívat trochu do minulosti.

Do Berlína jsem vzala svoji kamarádku Báru, která mi moc pomohla s kódováním blogu aby vypadal tak, jak jsem si to představovala. Což nebylo občas jednoduché, protože pořád jsem chtěla něco zlepšovat. :-)) Takže výlet si opravdu zasloužila. Výlet jsem dostala od Slevomatu a pořádala ho cestovní kancelář SimHolidays.

IMG_3214-2

Jednalo se jednodenní výlet, takže jsme brzy ráno odjížděli z Prahy a kolem půlnoci se vrátili zpět. Měli jsme tak celý den na to, abychom prozkoumali Berlín, ale stejně jsme nestihli vidět úplně všechno.

Já už v Berlíně jednou byla, ale Bára ne, tak jsem jí chtěla ukázat základní památky a zajímavosti, co zde lze vidět. Bohužel počasí bylo opravdu aprílové, takže chvíli svítilo slunce, chvíli byly mraky, pak zase pršelo! Jediné, co mě opravdu mrzí, tak to, že jsme nestihly dojít a vidět nábřeží řeky Sprévy, protože je obklopené z části moderní architekturou a to by se mi hodně líbilo. Tak zase někdy příště.

Autobus nás vysadil na široké ulici za Braniborskou bránou. Prošly jsme tak nejprve parkem a došly k Budově parlamentu, říká se mu také Říšský sněm. Bohužel už nebyly volné lístky na vstup do prosklené kopule, takže jsme mohly stavbu okukovat pouze zvenku.

Pak jsme se vrátily zpátky a okoukly Braniborskou bránu, odkud jsme pokračovaly rovně ulicí Unter den Linden, podél které se soustředí většina zdejších památek a zajímavých domů. Braniborská brána je symbolem Berlína, dříve sloužila jako městská brána, kde se vybíralo mýtné a vstupovalo se do města.

Kousek za bránou je Dunkin Donuts, tak jsem si musela dát, protože naposledy jsem je měla v Americe. Mňam, byly moc dobré!

Na konci ulice stojí Berlínský dóm, barokní chrám, uvnitř kterého se nachází varhany, hrobky a sarkofág jednoho z německých kurfiřtů.

Za dómem se rozprostírá Museuminsel, ostrov muzeí. Nachází se zde např. Alte Museum, Pergamon Museum, Alte Nationalgalerie, Neues Museum, nebo Bode Museum. Ostrov je od roku 1999 zapsán na Seznamu UNESCO. My jsme do muzeí nešly, za to jsme si kousek u blešího trhu sedly pod střechu a daly si k obědu typický kari wurst s hranolkama. Mňam!!

Ulici Pod Lipami, neboli Unter den Linden, ukončuje Televizní věž, která je vysoká 368 m. Nahoře se nachází restaurace a také vyhlídkový ochoz. Vstupné je ale poměrně drahé, myslím, že více jak 10 eur, tak jsme tam ani nešly. Já se stejně bojím výšek, tak bych si to moc neužila.

Na jedné straně obrovského placu, kde stojí právě Televizní věž, se nachází Rothes Rathaus. Tam v dnešní době sídlí starosta Berlína i Berlínský senát.

Na náměstí Alexander platz stojí slavné Hodiny světa, které byly postaveny v roce 1969 a ukazují čas v různých městech po světě. Myslím, že tyhle hodiny určitě nepřehlídnete.

Od náměstí jsme se kousek prošly a došly ke Starbucksu, kde jsme si na chvíli odpočinuly. Jen tam zase nefungoval internet. Hned vedle byl vstup do Hackesche Höfe, bloku domů, kde je několik dvorů spojených v největší obytný a řemeslnický dvůr Německa.

Chtěla jsem pár vzít taky na East Side Gallery, ale popojely jsme tam metrem, je to poměrně daleko od centra. East Side Galler je zbytek zdi, která rozdělovala Berlín na východní a západní část. Zeď byla původně dlouhá 165 km a 3,6 m vysoká. Současný úsek je dlouhý 1,3 km a své malby zde zvěčnilo spoustu umělců z různých zemí světa.

Od zdi do centra města jsme šly pěšky, není to úplně blízko, ale zvládnout se to dá a je to příjemná procházka.

Další zastávkou byl Checkpoint Charlie, bývalý hraniční přechod, který spojoval americký sektor města se sovětským.

Došly jsme až na Potsdamer platz, náměstí, kolem kterého jsou vystaveny moderní budovy a je zde také stanice nádraží i metra.

Úplnou náhodou jsem na dveřích jedné budovy zahlídla, že je tam 360 stupňová vyhlídka na město s názvem Panoramapunkt. Jaká paráda! Navíc oproti Televizní věži stál vstup „pouze“ 6,5 eura. Vyjely jsme tedy výtahem nahoru a užívaly si pohled na město. Bylo tam dost prostoru, takže ta výška se dala zvládnout. 🙂 A zrovna se udělalo hezky, tak to bylo fajn. Tuhle vyhlídku moc doporučuju, je zde krásný výhled a hezké prostředí, dvě patra, cihlové zdi, místa na sezení. Ve 24. patře se také nachází kavárna.

A jelikož počasí si z nás dělalo apríl a zrovna se chystalo pršet, šly jsme si posedět do nákupního centra Mall of Berlin, odkud byl myslím že z Mekáče výhled právě na Alexanderplatz. V té vysoké budově vlevo se nachází vyhlídka Panoramapunkt.

Když přestalo pršet, popošly jsme dál, a to k Památníku Holocaustu, který je tvořen 2711 betonovými kvádry různé výšky. Z pohledu shora má vyvolat dojem vln. Zajímavostí je, že jsou kvádry nalakovány speciálním lakem kvůli sprejerům, dobře vymyšlený, co? Vstupné je zdarma, procházet se zde můžete jak chcete, jen se nedoporučuje na kvádrech sedět a polehávat. Což vzhledem k významu této památky není zrovna vhodné.

Od památníku jsme se přesunuly zpátky k Braniborské bráně, kde zrovna zapadlo slunce, tak jsme udělaly pár fotek a šly na autobus. Myslím, že jsme zpátky odjížděly kolem 18. hodiny.

Do Berlína si musím udělat výlet ještě jednou, protože bych chtěla prozkoumat nábřeží řeky Sprévy a půjčit si kolo a projet i další uličky a části města. Doufám, že jsem vás zase inspirovala na další výlet, nebo nová místa v Berlíně, pokud jste tam už byli a to základní viděli.


MAPA

Bez názvu

This article has 2 comments

  1. Výletem za světem Reply

    Musím strašně pochválit fotky! Snad to nebude znít blbě, ale je tam fakt obrovskej posun. 🙂 Jinak musím říct, že jsem šokovaná, že bylo v Berlíně v dubnu víc lidí než jsme měli my v červnu. To tam bylo tam liduprázdno, že jsem pochybovala jestli jsem fakt v Berlíně. 😀 A taky závidím Braniborskou bránu zblízka. My tam měli pódium a zábrany, tak se k ní vůbec nedalo jít. 🙁

    • pajushca@gmail.com Reply

      Děkuju za pochvalu fotek, mně teda přijde, že je to pořád stejně hrozný, ale to je asi můj osobní názor 🙁 Chtěla bych to ještě vylepšit, ale to bych musela investovat do techniky a to se mi teď nechce. Taky jsme tam byli v sobotu, tak jestli to nebylo tím. ALe na fotkách je to hrůza, když to vidím, takových lidí. 🙂

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.