V létě 2019 jsme měli možnost vyjet na prodloužený víkend do Klatov. Kubík tam měl nějaké pracovní záležitosti a já se hned chytla příležitosti vyrazit na výlet. A bylo to skvělý, nějaká místa s námi navštívil i Kubík, zbytek jsem si užila s Bárníčkem. A musím zhodnotit, že okolí Klatov a Domažlic je nádherné a je tam hodně míst, která navštívit. My jsme samozřejmě všechno stihnout nemohli, takže se tam určitě zase někdy vrátíme.
No a já v dnešním článku začnu okolím Klatov a podíváme se na zajímavá místa.
Klatovy jsou druhým největším městem v Plzeňském kraji. Bývají také nazývány “brána Šumavy”. Město bylo založeno Přemyslem Otakarem II. roku 1260 a procházela tudy stezka spojující Čechy a Bavorsko. Nabízí historické památky, vyhlídkovou věž, kostely a další zajímavá místa. Jediným negativním bodem výletu byla rekonstrukce Jezuitského kostela na náměstí, který byl bohužel zahalen v lešení. Taková klasika. 🙂 Všechny zajímavosti jsme v Klatovech neviděli, nakonec jsme zůstali pouze na náměstí, kde jsme navštívili pár zajímavých míst. A taky jsme se jeli podívat na kopec “klatovská Hůrka” na kraji města, ale bohužel občerstvení s vyhlídkou bylo zrovna zavřené. A co je super, tak po celém kopci jsou různě rozmístěny prvky venkovní posilovny, takže se tady dá skvěle nakombinovat běh a cvičení 🙂
ČERNÁ VĚŽ A RADNICE
Na Černou věž lze vyjít až nahoru na vyhlídku. Je odtamtud krásně vidět náměstí, okolní ulice, kopec na kraji města s Rozhlednou na klatovské Hůrce i vzdálené šumavské vrcholky.
Vstupné: 40 Kč
BAROKNÍ LÉKÁRNA U BÍLÉHO JEDNOROŽCE
Návštěvu této lékárny jsme nemohli vynechat, když jsme šli kolem, tak zrovna probíhala prohlídka v německém jazyce, ale o chvíli později se konala další v češtině. Navíc nám paní průvodkyně řekla, že pokud bude málo návštěvníků, můžeme jít dovnitř i s pejskem. Prohlídka s výkladem trvala víc jak hodinu. Nejdříve nám naprosto skvělá průvodkyně povídala zajímavosti v přední části lékárny a poté jsme se s její kolegyní přesunuli do zadní místnosti, která sloužila jako přípravna léků. Tam jsme měli možnost se podívat na pijavice, které se už kdysi dávno používaly na léčení všemožných nemocí. Pak jsme si prohlídli další léky, části těl zvířat, která se taktéž používaly jako léky, nástroje, které se v té době používaly. Bylo to vážně velmi zajímavé. Navíc dobrovolníci si můžou vyzkoušet i přisátí pijavice, ale musíte se trefit zrovna do doby, kdy je pijavice vyhladovělá a přisaje se. Což je tak cca 1-2x do roka. V prostorách lékárny se nesmí fotit.
Vstupné: 80 Kč.
ARCIDĚKANSKÝ KOSTEL A BÍLÁ VĚŽ
Kousek od náměstí se nachází nejstarší kostel ve městě. Z jeho původní stavby se toho moc nedochovalo, nově byla postavena jak klenba, tak i chrámová loď. Vedle kostela pak stojí Bílá věž, která pochází z roku 1581 a sloužila jako zvonice a vstupní brána k městskému hřbitovu.
Co dalšího ještě najdete v Klatovech?
• Jezuitská kolej
• Dominikánský klášter
• Kostel sv. Vavřince
• Městské opevnění
• Galerie U Bílého jednorožce
• Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše
• Pavilon skla
• Rozhledna na klatovské Hůrce
HRAD A ZÁMEK KLENOVÁ
Když jsme dorazili na hrad, zjistili jsme, že nemáme moc času a moc se tady asi neohřejeme. Ale i tak jsme si ho stihli projít, zajít na vyhlídku, pokochat se výhledy do okolí a ještě naproti na louce okouknout kousek umění a kostelík. Po jednom z nejstarších hradů v Čechách se můžete po zaplacení vstupného 80 Kč pohybovat sami. Případně pokud máte zájem, můžete využít i služeb průvodce. V areálu se nachází i zámek, který stojí podél opevnění a pochází ze 30. let 19. století. Nyní se v něm nachází expozice historických interiérů a nábytku. Sýpka, která se nachází venku u parkoviště, slouží jako výstavní prostor pro žáky ZUŠ Plzeňského kraje, případně další autory z regionu.
Vstupné: 70 Kč
Klatovsko nabízí opravdu hodně zajímavostí, jak historických, tak přírodních. Co musím vypíchnout, tak to jsou nádherné louky, které se všude kolem rozprostírají. Od nás ze středních Čech jsem zvyklá pouze na zemědělská pole plná obilí, kukuřice, řepky, řepy, slunečnic… Ale tady zrovna v létě to byla hlavně kukuřice a louky plné kvítí. Vážně nádhera!