Přiznejte se, kdo bydlíte poblíž Pardubic a ještě jste tam nebyl? Velká chyba! My tam jezdíme docela často, ale nikdy jsme si je pořádně v klidu neprošli. Většinou jsme jen došli na náměstí, nebo k zámku a tím to skončilo. Tentokrát jsme měli spoustu času, tak jsme obešli to nejznámější, co v Pardubicích je. Jdeme na to!

Každé město má historické náměstí a Pardubice ho mají moc pěkné! Dominuje mu radnice a kašna uprostřed. Kolem dokola stojí hezké historické domečky a všechny jsou opraveny a vypadají dobře.

 

Na jedné straně náměstí stojí Zelená brána, kterou projdete na třídu Míru. Na Zelenou bránu se dá i vyjít nahoru, kde je vyhlídka na město. Bohužel nevím, jak mají teď přes zimu otevřeno, ale v sobotu v lednu tam bylo zavřeno. Naštěstí už jsem nahoře jednou byla. Ale Kubík, který v Pardubicích trávil celou střední a vysokou školu, tam ještě nebyl. Taková ostuda!

Než ale dojdete na třídu Míru, musíte přejít přes náměstí Republiky. Na jedné jeho straně stojí Východočeské divadlo Pardubice. A že je ta budova fakt pěkná! A víte, že záběry ze seriálu Gympl jsou točené zrovna tady? A taky na náměstí u radnice?

Třída Míru, pěší zóna, která v roce 2015 prošla rekonstrukcí a to moc pěknou. Podél najdete pár kaváren a restaurací a spoustu obchodů. A kdyby se vám chtělo nakupovat, tak na konci je taky nákupní centrum Atrium.

Asi nejznámějším místem Pardubic je Pardubický zámek. Ten stojí na vyvýšeném místě a pod ním jsou úplně úžasně předělané Tyršovy sady. Ale jako super předělané! Dřevo, kov, obrovské dětské hřiště, houpací sítě, kam samozřejmě můžou i dospěláci! Jako v létě to tam musí být naprosto super! A můžou tam i pejsci samozřejmě. Moc pěkné místo na procházku a jen takové to poflakování.

No a cestičky vás zavedou k zámku, který spodem obejdete a postupně se dostanete na nádvoří. Pardubický zámek je renesanční a je tak trochu zároveň i hrad. Vlastně takový „zámkohrad“. Zámek vlastní Pardubický kraj a sídlí v něm Východočeské muzeum a Východočeská galerie. Projít se můžete také na zámecké valy, odkud uvidíte na střechy okolních, převážně historických domů.

A ještě jedna věc, která nás zaujala! Oslovila nás slečna, jestli bychom podepsali petici za znovuvrácení kaváren na jízdních kolech? Znáte to? My jsme u nich ochutnali horkou čokoládu a byla moc dobrá. Doufám, že se to té partě lidí podaří prosadit na vyšších místech, protože to má fakt „šťávu“. A jmenujou se Dopee Coffee.

 

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.