Dnešním článkem začneme seriál o krásném místě v Itálii, které se nazývá Cinque Terre. Jde o oblast 5 vesniček – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso, které jsou rozeseté mezi horami, mořskými útesy a podél pobřeží. Cinque Terre byly v roce 1977 zapsány na Seznam UNESCO a později se stali i národním parkem. Zajímavostí je, že do vesnic je zakázán vjezd automobilům a motocyklům. Dopravu mezi vesnicemi tak zajišťují vlaky, které jezdí velmi často, není tedy problém mezi nimi přejíždět tímto způsobem. Druhou možností jsou ještě elektrobusy. A vlastní nohy! 🙂

Díky tomu, že je Cinque Terre národním parkem, přináší pro jeho obyvatele spoustu výhod. Mají např. bezplatný zdravotnický screening, přírodní medicínu, péče o dítě je dotovaná a nabízí také nakupovací službu zdarma pro seniory. Pro zemědělce je zde zase vytvořené družstvo, které jim pomáhá výhodně pěstovat zdejší suroviny jako bazalku, vinnou révu, olivy, česnek, pinie.

Turistům je pro tuto oblast nabízena Cinque Terre Card. Jsou dvě varianty. První karta zahrnuje využití elektrobusů, wifi připojení zdarma a případně jsou zdarma některé stezky (Myslím, že ty placené jsou momentálně stejně uzavřené, ale více info by vám řekli na informacích.). Tato karta stojí na 1 den 7,50 euro, na 2 dny 14,50 euro. Druhou kartou je karta platná i pro vlaky, kde máte ty samé výhody jako u první karty, ale k tomu ještě neomezené cestování vlaky druhé třídy na trase Levanto – Cinqu Terre – La Spezia. Tato karta stojí v sezóně na 1 den 16 euro, na 2 dny 29 euro,na 3 dny 41 euro. Za sebe musím říci, že pokud hodláte jezdit vlaky, tak se karta na vlak vyplatí.

A teď přejdeme k pohybu mezi vesničkami. Většina turistů využívá k přesunu mezi vesničkami vlakovou dopravu. V tom případě se určitě vyplatí koupit výhodnější kartu na vlak. Pokud ale počítáte s tím, že se budete mezi vesničkami pohybovat pěšky, pak si myslím, že jakákoli Cinque Terre Card ztrátí smysl.

!! Důležitou informací je, že ty nejkrásnější stezky jsou bohužel uzavřené z důvodu sesuvu půdy a ani nevím, jestli někdo pracuje na jejich opravě. Jedná se o stezku Via dell´Amore mezi Riomaggiore a Manarolou a mezi Manarolou a Corniglií. Všechny ostatní stezky už nevedou podél pobřeží, ale mezi vesničkami buď po vrstevnicích, nebo stylem do kopce z kopce.

A jak jsme cestovali po Cinque Terre my? Pro nás klasicky – na doraz! Původní plán byl opět velký a to ten, že třeba budou pobřežní stezky otevřené a my všech pět vesniček projdeme za jeden den pěšky. Pro vaší informaci – to se nedá stihnout! Nakonec byl tedy harmonogram následující:

  • Vlakem do Riomaggiore.
  • Z Riomaggiore pěšky přes kopec do Manaroly.
  • Z Manaroly vlakem do Corniglie.
  • Z Corniglie vlakem do Vernazzy.
  • Z Vernazzy vlakem do Monterossa.

Trasa z Riomaggiore pěšky do Manaroly byla naprosto šílená! Strmý kopec nahoru, cesta byla písčitá, prašná, pražilo na nás slunce a já toho měla plný kecky! Navíc jsme nepočítali, že bude na sluníčku takové vedro, tak jsme měli dlouhé kalhoty a bundy. Šílený! Když jsme pak zjistili, že zbytek trasy mezi vesničkami bude zřejmě hodně podobný, protože všude kolem jsou kopce, mojí původní představu o tom, že Cinque Terre projdeme pěšky, jsem rychle opustila. Z Manaroly jsme si tedy už koupili lístek na vlak a do Corniglie popojeli po kolejích. A vlakem jsme tak popojeli do všech dalších vesniček. Musím říct, že i tak jsme v Monterossu byli vyčerpaní a vesničku jsme si už tolik neužili. Určitě to tedy chce na Cinque Terre alespoň dva dny.

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

Pokud plánujete, že budete jezdit vlakem, je lepší si koupit tu Cinque Terre Card. My jsme to neudělali a kupovali jsme si jednotlivé jízdné mezi vesničkami. Jednotlivé jízdné na jednu trasu stojí 4 euro. Dohromady tedy za přejezdy zaplatíte 16 euro. A platí se i za pejska! Pokud vlakem popojedete i dále vlakem, tak pořád ale můžete ušetřit tím, že třeba do La Spezie pojedete na tuto kartu a nemusíte si tak kupovat ještě další lístek. A hlavně se vyhnete obrovským frontám u automatu na lístky na vlak.

Doporučení:

  • Pokud plánujete přejíždět vlakem, kupte si Cinque Terre Card Treno, která platí i na vlaky. Je to lepší, než kupovat jednotlivé jízdné.
  • Lístky na vlak prodávají jak v automatech, tak v informacích, kde většinou nejsou fronty!
  • Nejezděte do Cinque Terre v době italských prázdnin.

MAPA


A teď k samotnému Riomaggiore. Je to nejvýchodněji položená vesnička, která má asi 1 800 obyvatel a je tak největší z pěti vesniček. Kousek od nádraží je velká nástěnná malba, která zobrazuje práci farmářů v oblasti Cinque Terre. Napříč vesnicí vede hlavní ulice, která je lemovaná pastelovými domy a končí dole u přístavu, kde se pohupují barevné rybářské loďky.

Pokud vyjdete schody podél zátoky, naskytne se vám krásný výhled na vesnici a nebo se dá sejít ještě dolů k vodě na kameny.

A tady jsou fotky z vesničky Riomaggiore:

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

pajuska-na-cestach-riomaggiore-cinque-terre

 

This article has 2 comments

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.