Minulý týden jsem se podívala do dalšího polského města, Krakowa. Opět jsem využila levných jízdenek od společnosti Polskibus.

Tentokrát mě cestování autobusem vůbec nebavilo, tak jsem byla ráda, že se mnou vyrazila kamarádka a měla jsem společnost. Autobusy už tolik prázdné nebyly, ale naštěstí až na cestu zpátky do Prahy jsme měla každá sedačku pro sebe. Nejhorší na celém úseku je cesta do Wroclawi, jede se přes vesnice a cesta je nekonečná.

Ve Wroclawi jsme ráno čekali na vlakovém nádraží, protože autobusové je docela ošklivé a nebyly otevřené vnitřní prostory. Kdežto vlakové nádraží je opravené a moc pěkné. Laviček na sezení tam moc není, ale je tam spousta schodů, kde se dá posedět. Dostanete se tam od autobusů přes silnici, projdete pod jednotlivými nástupišti a dostanete se do haly.

Zajímavé je, že jak cestou do Krakowa, tak cestou z Krakowa, jsme v autobuse dostaly občerstvení. Na jednu cestu jsme vyfasovali při nástupu balíček s pečivem a džusem, cestou zpátky zase hosteska rozdávala pití a pečivo a sušenky přímo z košíku. Proč tohle nedělají i na cesty z Prahy a do Prahy nechápu, škoda.

Po příjezdu do Krakowa jsme si nechaly zavazadla ve skříňkách na autobusovém nádraží, jsou u obou vstupů. Ceny byly stejné jako v Gdaňsku, malá skříňka, kam by se v pohodě vešlo snad šest batohů stála 8 zl. Tady už je autobusový terminál moderní a uvnitř jsou obchody a místo na sezení, včetně tabule s odjezdy autobusů.

Z autobusového nádraží se sejde po schodech na vlakové, opět se projde podchodem do haly, kde jsou obchody, pekárny, rychlá občerstvení a různé info stánky. Opět je nádraží velmi moderní.

Ve stáncích na nádraží, v pekárnách i různě po městě si můžete koupit krakovské preclíky.

Původně jsem na snídani našla kavárnu, která nabízela za slušnou cenu bufetové snídaně, ale bylo to daleko od nádraží a než bychom tam došly, tak by bylo po snídaních. Tak jsme nakonec zvolili jednu z místních, měli pobočky jak na nádraží, tak v podchodu směrem do centra, kde jsme se také usadily. V pekárně měli neuvěřitelné množství pečiva a hlavně nádherného pečiva, mňam. My si dali jak něco sladkého, tak i slaného a čaj. A zaplatily jsme každá asi 70 Kč. Překvapilo mě, jak je zde levné pečivo a přitom je lepší než u nás.

Po snídani jsme se vydaly prozkoumat město, ulicí Szpitalna jsme došly na Hlavní náměstí Rynek Glowny, jedno z největších evropských náměstí.
Uprostřed náměstí stojí budova Sukiennice, kde jsou v podloubí kavárny, restaurace a obchody. 

Další dominantou je kostel Bazylika Mariacka

a menší románský kostelík sw. Wojciecha.

Z náměstí vede ulice Grodzka, kterou dojdete až ke kopci Wawel. Ulici lemují historické budovy, kavárny, obchody a překrásné kostely. Mě nejvíce zaujal Kosciol sw. Piotra i Pawla, barokní kostel, před kterým stojí sochy apoštolů. 


Wawel má dvě dominanty, a to Královský zámek (Zamek Królewski)


Wawelskou katedrálu (Katedra Wawelska)


Kolem opevnění jsou vyhlídkové terasy, odkud se můžete kochat pohledem na nábřeží řeky Visly a okolí.

Cestou z hradu jsme zašly k řece a zrovna se začalo schylovat k dešti, tak jsme se běžely schovat pod most Grunwaldzki a čekaly jsme, než déšť ustane. Naštěstí to dlouho netrvalo. Zbytek odpoledne jsme strávily procházkou po zbytku centra města. 

Cestou jsme si zašly dát něco dobrého na zub do Cupcakes Corner v ulici Grodzka.


Vrátily jsme se na Rynek Glowny a ulicí sw. Anny jsem došly k divadlu Bagatela. Naproti němu na náměstí Szczepanski je Palác umění, Bunkr a Staré divadlo


Pijarskou ulicí jsme pokračovaly k Floriánské bráně (Brama Floriánska), která kdysi náležela ke Královské cestě. 

Za bránou v parku stojí zbytky středověkého opevnění Barbakan.

Nakonec jsme si prošly ulici Florianska, která spojuje Floriánskou bránu s Hlavním náměstím. Nachází se zde pěkné historické budovy a obchody.


Zbytek času do odjezdu autobusu jsme strávili prolézáním obchodů v centru a v nákupní galerii u nádraží Galeria Krakowska. Je to divné, ale nic jsme si nekoupily! 
Původně jsem také měla v plánu, že si půjčíme městská kola a vyrazíme podél řeky na projížďku. Když jsme ale přišly do půjčovny někdy kolem 11. hodiny, už byla kola rozebraná. Tak jsme nakonec chodily po svých. 

Cestou domů jsme ve Wroclawi měly necelé dvě hodiny času. Šly jsme se tedy projít po okolí nádraží, které je mimochodem velmi pěkné a upravené. Cestou jsme narazily na sochy, které jakoby se vynořovaly z chodníku, opět další zajímavost ve městě, ve kterém jsem byla už několikrát. Neustále je co objevovat. 


Zajímavosti:
* Rynek Glowny (Hlavní náměstí)
* Sukiennice
* Ratusz (Radniční věž)
* Bazylika Mariacka (Kostel Panny Marie)
* kosciol sw. Wojciecha (kostel sv. Vojtěcha)
* Plac Matejki
* Barbakan
* ulice Florianska
* Brama Florianska (Floriánská brána)
* ulice Grodzka
* kosciol ss. Piotra i Pawla (kostel sv. Petra a Pavla)
* Zamek Królewski na Wawelu (Královský zámek)
* Katedra Wawelska (Katedrála na Wawelu)
* Kazimierz (Staré židovské město)
* park Las Wolski

Co jsme nestihly:
* půjčit si kolo a projet se podél Visly do parku Las Wolski 
* Staré židovské město
 
Rozpočet:
– jízdenky – 51 zl
– snídaně, svačiny – 40 zl
– ostatní – cca 10 zl
celkem cca 670 Kč
 

This article has 1 comments

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.