Když vloni v listopadu zveřejnili Turkish Airlines akční letenky do Asie, chtěla jsem původně letět na Filipíny přes Hongkong, ale při detailnějším rozpočtu jsem se dostala na vysoké částky (hlavně kvůli výletům po Filipínách a přejezdům). Tak jsem zkusila spočítat, na kolik by nás vyšlo 14 dní v Malajsii, i když jsem o ní v minulosti vůbec nepřemýšlela. Odhadovaný rozpočet vyšel dobře, tak jsme zjistili, co dalšího bylo potřeba a přes Pelikán, kde zrovna byla akce, koupili letenky.
A pak už to začalo – objednat průvodce, projíždět mapy na Googlu, prozkoumat stránky bloggerů, kteří již v Malajsii byli, projet diskuzní fóra, naplánovat místa, kam pojedeme. Tuhle část “dovolené” miluju a je mi jedno, že tím strávím večery třeba dvou měsíců. Ve finále si přípravou ušetřím spoustu práce a hlavně čas, který bychom jinak na místě ztratili a za těch 15 dní bychom toho neviděli tolik, jako když máme cestu naplánovanou.
Než začnu psát příspěvky o jednotlivých místech, která jsme navštívili, představím vám náš harmonogram a místa, která jsme navštívili.
MAPA
Určitě vás taky bude zajímat finanční rozpočet. Rozdělila jsem útraty do následujících skupin. Měnou v Malajsii je malajský ringit. V březnu 2016 byl směnný kurz 1 RM = 6 Kč. Podrobnější rozpis bude vždy u konkrétních článků.
Rozpočet je za 2 osoby dohromady!
Letěli jsme přes Istanbul, cesta do Istanbulu trvala 2,5 hodiny, z Istanbulu do Kuala Lumpur 10,5 hodiny, zpátky 11 hodin. Při cestě tam jsme seděli v 6. řadě za záchody, takže jsme měli více místa na nohy, což bylo super. Ale zpátky jsme seděli v klasické řadě a pro Kubíka to bylo utrpení. Jinak sedačky pohodlné, servis taky ok. A klasika – vůbec jsme se nevyspali.
Jsem moc ráda, že jsme se rozhodli zrovna pro Malajsii. Je to překrásná země, která má od každého něco a bylo to tam úžasné! Pro první cestu do Asie ideální destinace.
Ahoj Pájo a taky Kubo, už vás sleduji delší dobu. Já s přítelkyní Luckou taky využili loňských akcí Turkish Airlines, ale na Male ( Maledivy) je pravda, že ty dlouhé lety trošku člověka zdřevnatí 😀 ale dá se to přežít, s porovnáním s British Airways musím říct, že servis byl o chlup lepší. Letadla jako nová ( my tam: 1 měsíc a zpět: 8 měsíců Airbusy A330) Pájo tobě jsem v komentech slíbil taky náš cestovatelský blog, mám rozprácováno asi 40 %, asi postupně začnu přidávat a dám pak link. Už se těším na Váš cestopis z Malajsie, tím chci říct, že moc vám fandím a také ohledně grafiky webu tleskám. Luke
Ahoj, já jsem většinou v letadle ok, ale Kubík má přes 190 cm, takže se zapře do sedačky před ním a ani se nehne. A klasika, jen dá nohy do uličky, začnou jezdit s vozíkama, nebo chodí “davy” lidí kolem :-))) Ale jinak jako letadlo taky nový, hezký, sedačky příjemný, to si vůbec nestěžujeme.
Určitě mi pak pošli odkaz na váš blog, moc ráda se podívám. 🙂 A děkuji za samá pozitiva, grafika mi dala hodně zabrat (a taky mojí kamarádce, která se snažila plnit moje občas těžké požadavky).
Moc hezký článek. Hlavně se mi líbí, že je zde uvedený i rozpočet, což na jiných stránkách moc nebývá. Člověk má hned představu kolik takové cestování stojí a zda by si mohl také dovolit něco podobného. Trochu závist, že si někdo může dovolit jen tak plácnout 70 tisíc na dovolenou a nic neřešit 🙂 Bral bych to hned
Ahoj Marku, děkuji moc za pozitivní zpětnou vazbu. Jen připomínám, že rozpočet je za 2 osoby dohromady. 🙂 35 tisíc za dovolenou se může zdát hodně, ale kdybychom jeli s cestovkou, dostaneme se klidně na 70 tisíc jen za jednu osobu. Navíc jsme jeli na dovolenou po roce, tak jsme měli dlouhou dobu na šetření 🙂
Ahojky, koukám na vaši fotku na letišti před odletem: Jak velké jste měli batohy? Chystáme se s přítelem na úplně stejnou cestu jako byla vaše.. Zvažujeme koupit batohy vel. 45 l.
Díky za info 🙂
Ahojky, měly jsme “krosny” z Decathlonu, jednu 70 a druhou 60 litrů. Ale na konci jsme zjistili, že jsme měli až zbytečně moc věcí. Ale my toho vždycky vozíme hodně :-))
Ahoj. Perfektní články a velmi precizní web! S dovolením budu čerpat z vašich zkušeností ? Podobný trip plánuji letos září nebo říjen (dobrý nápad v toto roční období pro východ i západ?). Chtěl bych se zeptat zda nemáš ještě někde názvy ubytování, přip. nějaké tipy. Díky a ať toho mnoho procestujete ? Děkuji.
Ahoj. To mě těší, že se inspiruješ. Děkuji 🙂 Ohledně ubytování se většinou zmiňuju v každém článku, takže to tam určitě najdeš. A případně projet booking a najít, co ti padne do oka 🙂 Tak přeji hezkou podzimní dovolenou. 🙂
Ahojky Pájo. Díky tvému blogu jsme si vybrali Malajsii pro svatební cestu. 🙂 Kvůli pracovnímu vytížení a stavbě domku jsme vybrali termín 21. 2. – 15. 3. 2019.
Máme v plánu procestovat hodně míst jako vy – ostrůvky, čajové plantáže, národní park atd. Chtěli bychom určitě i na, podle spousty cestovatelů, nejkrásnější Perhentian islands. Přičemž bychom návštěvu těchto ostrovů směřovali až ke konci cesty – cca kolem 10. března. Myslíš si, že je toto období na návštěvu Pehentian už dobré? Na spoustě webů čtu, že na východě je špatné počasí zhruba do konce února, někde zase že jen do konce ledna, někde že se nevyplatí tam jezdit až od dubna (což vzhledem k tomu, jaké jste tam měli počasí vy konce března, mi přijde divné).
Nějak nevím čemu v tomto věřit. Abychom nepřelétávali celou zemi a pak proseděli tři dny na ubytování..
Dokázala by jsi mi v tomto poradit? 🙂
Mockrát děkuji a na blogu jen tak dál! 🙂
Michaela
Ahoj, teda tak to je skvělý, že jsem se podílela na výběru svatební cesty, moc mě to těší! Děkuju moc! K těm Perhentianům – tehdy jsem to taky docela řešila, protože jsem se bála, aby tam bylo hezky. Ale opravdu už v březnu by tam mělo být poměrně dobré počasí. Ono je to na webech různé, protože už několik let je počasí nepředvídatelné, takže co platilo pro letošek nemusí pro příští rok platit vůbec. A vy máte Perhentiany naplánované po jakém místě? Já bych to určitě riskla, podle mě už tam bude hezky. A klidně můžete i kontaktovat ubytování a poradit se s nimi. A kdyby náhodou, tak bych pak případně jela/letěla někam jinam na ty poslední dny. Ale myslím, že tam bude dobře. Nám tam nepršelo a bylo počasí skvělý celou dobu. 🙂
Ahoj, chystáme se s přítelkyní teď v prosinci do Malajsie a musím říct, že jsme moc rádi za tvůj web, protože jsme z něj načerpali opravdu hodně informací!
Mám jeden praktický dotaz ohledně peněz – jak jste řešili směnu na ringgit? Měli jste USD z domova a směnili na místě nebo jste vybírali z bankomatů?
Hledal jsem samozřejmě různě na webu, ale každý říká tak trochu něco jiného (mám Equa bank, která si za výběr z zahraničí neúčtuje téměř nic, takže bych raději preferoval bankomat).
Ještě jednou moc díky,
Honza
Ahoj, teda, tak si to moc užijte, bude se vám tam určitě líbit! A děkuji za pochvalu 🙂
My jsme vybírali z bankomatů, děláme to tak pokaždý a vždycky bez problémů. Taktéž platíme minimální poplatky, takže je to pro nás nejlepší řešení. Co jde platíme kartou a jinak vybereme na letišti, případně pak ještě dál podle potřeby. 🙂
Pája
Ahoj,
super, díky moc za rychlou odpověď.
Ať se daří 😉
Honza
Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jak funguje v Malajsii půjčování skútrů. Jestli se dají půjčit třeba na týden, s tím, že to vypůjčím např. na východním pobřeží, a vrátím na západním. Je to nějaká propojená síť půjčoven? Nebo se musím vracet na původní místo?
Uvažuju totiž nad tím, jestli skútrem nenahradit auto na přesuny.
Díky za odpověď a ať se daří! 🙂
Martin
Ahoj, tak to bohužel netuším, musel by ses zeptat pak v konkrétní půjčovně, ale logicky by to mohlo jít u půjčovny, která má více poboček po zemi. My jsme si je vždycky půjčovali na jednom místě a jezdili po okolí, nikdy z místa na místo. Takže s tím ti bohužel moc neporadím. Není zač a měj se hezky. Pája