Letos byl podzim překvapivě teplý a poměrně dost slunečný. A protože zima na sebe ještě nechává čekat, tak jsme na prodloužený víkend vymysleli další jednodenní výlet. Přeci nebudeme sedět doma. Původně jsme měli v plánu jet do Regensburgu, ale tam nakonec pojedu s kolegyněmi v prosinci na adventní výlet. Tak jsem přemýšlela, co jiného je za hranicemi v Německu a volba padla na Bayreuth a Bamberg. 

V pondělí brzy ráno v 5 hodin jsem tedy vyjela do Prahy, kde jsem nabrala zbytek výpravy. Po 3,5 hodinách jízdy z Prahy jsme dojeli do Bayreuthu. Jede se tam přes Rozvadov, v Německu kousek za hranicemi u vesnice Vohenstrauss se uhýbá na vedlejší, ale velmi pěknou silnici, která vede do Bayreuthu. Projíždí se velmi pěknou krajinou, i dále směrem na Bamberg.
 
 A co je v Bayreuthu zajímavého?
Je to menší město, které je známé hlavně kvůli Opeře, která je zařazena na Seznam UNESCO. Ta se ale v současné době rekonstruuje a otevřená bude prý asi až v roce 2017. 
 
My jsme prohlídku začali na Canalstrasse, kde se nachází Informační centrum. Poté jsme kolem Opery vyšli na Sternplatz. Tady začíná jakási pěší zóna na ulici Maximilianstrasse, kde se nachází stánky, obchůdky, vše již bylo vánočně vyzdobené. 
 
Nachází se zde Altes Schloss a Schlosskirche.
Ulicí Kanzleistrasse jsme došli ke kostelu Stadtkirche
 
Dalším cílem byl park Hofgarten, kde se nachází také Rezidenční palác a Stadthalle. Park Hofgarten je krásný, hlavně na podzim, kdy stromy hrály barvami. V parku je vytvořen také vodní kanál do tvaru písmene „L“.
Na prohlídku Bayreuthu vám budou bohatě stačit dvě hodiny.
 
 
Bamberg už je větší město a je zde i více zajímavých míst a památek. 
Překrásná je Altes Rathaus, která je postavená na Horním mostě a má přistavený hrázděný domek.
 
Přes rameno řeky Regnitz jsme přešli na druhou stranu města, kde se nachází Dóm sv. Petra a Jiří, trojlodní bazilika se čtyřmi věžemi. 
Na Domplatz stojí budovy Nové rezidence a Státní galerie a také Historické muzeum. 
Hodně jsme chodili po Grüner Markt, kde stojí kostel sv. Martina, a je tu zóna s obchody a pekárnami. My jsme si zde v jedné kavárně poseděli a dali si čaj nebo kávu a hlavně výborné německé pečivo. 
Určitě si také zajděte na něco dobrého do místní hospůdky. My ochutnali bratwurst, někdo s místním druhem bramborového salátu, někdo s bramborovou kaší a zelím. A zapíjelo se „kouřovým pivem“ – Rauchbier, místní specialitou. 
Parkování: V Bayreuthu jsme zaparkovali v ulici Alexanderstrasse u Nové Radnice, stačilo zaplatit poplatek 3 eura na 2 hodiny.
V Bambergu jsme parkovali dále od centra, zato zadarmo. V ulici Coburger Strasse jsou místa na parkování u silnice, poznáte to podle benzínky Shell.
 
Více fotografií najdete na Flickru pod tímto a tímto odkazem.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.