Mám ráda adventní výlety. Advent je čas odpočinku a klidu, tak proč se trápit tím, jestli mám dost druhů cukroví, jestli mám uklizeno a umytá okna? Tohle neřeším a proto využívám adventních víkendů pro další výlety do zajímavých míst. A hlavně miluju tu atmosféru vánočních trhů, vánoční výzdoby, vůně svařáku a trdelníku…

My se minulý víkend jeli podívat na adventní trhy do Německa – do města Pirna a na pevnost Königstein. V Pirně jsme byli už minulý podzim, je to malé městečko a tak mi bylo jasné, že zde budou trhy bez davů lidí. O Königsteinu jsem četla, že jsou tam jedny z nejmalebnějších trhů v Německu, tak jsem si řekla, že to musíme vyzkoušet a podívat se tam.
Časově tento výlet vychází krásně na jeden den. My jsme vyjížděli někdy v 9 ráno, v Pirně jsme byli kolem poledne. Do Königsteinu jsme dorazili kolem třetí hodiny odpoledne a po páté jsme odjížděli domů.
Pirnaje město na břehu Labe, kousek před Drážďany. Náměstí dominuje radnice z 16. století a překrásné domy kolem. O kousek dál stojí kostel Marienkirche. Nad městem na kopci stojí zámek Sonnenstein.
Na trhu jsem potkali spoustu Čechů, což mě mile překvapilo, že vyráží i do menších měst. Dokonce zde prodávali Češi i trdelník.
Na trzích v zahraničí je běžné, že punč nebo svařák dostanete do keramického hrnku, vždy s vánočním designem. Zaplatíte za něj zálohu, většinou 2 eura a buď ho vrátíte, nebo si ho necháte.
V klidu jsme si prošli trhy, podívali se ke kostelu, chvíli postáli u punče a trdelníku a pokračovali jsme dál v cestě.
A ještě další vychytávky – stolky, kde si můžete odložit pití a postát, mají na stropě infrazářič, takže je tam pěkně teplo. 🙂
My jsme už v Pirně a okolí byli, jak jsem psala, ale vzali jsme na trhy i přítelovu mamku, tak jsem si řekla, že když už jsme tady, ukážeme jí i most Bastei.
Počasí nám nepřálo, ale aspoň tam bylo málo lidí. Byla i mlha, ale i přesto stálo za to sem zajet.
Z Bastei jsme jeli přes Bad Schandau na pevnost Königstein. Už při příjezdu mi bylo jasné, že tam bude hodně lidí. Parkovací dům byl téměř plný a všude proudili davy lidí. Od parkoviště se jde asi 500 metrů k pevnosti. V pokladně si zakoupíte vstupné do pevnosti (7 euro) a máte dvě možnosti, jak se dostat nahoru – buď pěšky, nebo výtahem. My se svezli výtahem, který je zabudovaný ve skále.
Nejprve jsme se prošli po hradbách kolem dokola pevnosti, pokochali se okolím, dokud bylo světlo a pak už jsme se vydali vstříc trhu. Musím přiznat, že jsem myslela, že trh bude mnohem větší. Ale atmosféru měl skvělou. Nakonec ani těch lidí zde tolik nebylo, jak to původně vypadalo, ještě aby ne, pevnost má obrovskou plochu.
A tady ještě pár fotek z trhu.
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit poslední adventní víkend, tak toto místo doporučuji.

Pirna, Konigstein 12/2014

This article has 2 comments

  1. Itchy Feet Diary Reply

    Ten most je boží! Jinak super článek i fotky 🙂 Pro nás je Německo bohužel trochu z ruky na jednodenní výletování, ale vypadá to tam moc pěkně, tak možná na příští rok zvážím adventní víkend v Německu 🙂

  2. pajushca Reply

    Děkuji za pochvalu 🙂 V Německu jsou trhy báječné, Němci prostě výzdobu umí, i tu správnou atmosféru a hlavně tam to prostě má tu správnou tradici. Už jsem také přemýšlela, tak vyrazím příští rok, vzhledem k tomu, že jsme už na hodně místech byli, tak mě napadlo i Lipsko, jsou tam prý obrovské trhy. A ty jsi z Moravy? Slyšela jsem, že překrásné trhy jsou i v Krakově, tak tam se také musíme vypravit. Ve Wroclawi to bylo taky úžasný! 🙂

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.