Musím se přiznat, že nemusím jezdit na výlety zrovna s cestovní kanceláří. Výjimkou jsou ale adventní výlety, u kterých mi to ani tak moc nevadí. Jedu tam většinou s tím, že si chci užít atmosféru trhů, nikoli vidět toho z města a okolí co nejvíc. A není to každý rok, tak jednou za čas to přežiju.

Letos jsem vyrazila na druhý adventní výlet opět do Německa, tentokrát do Regensburgu a poté na trhy do Abensbergu. Co je fakt náročné, tak to je vstávání a pozdní návrat domů. Musela jsem vstávat v půl třetí ráno a přijeli jsme domů kolem půlnoci.

Protože jsme byli u Regensburgu poměrně brzy, zastavili jsme ještě u Walhally. Tento neoklasicistní chrám se nachází u městečka Donaustauf. Jde o památník, který vypadá jako athénský Pantheón. Má terasu směrem k Dunaji a je odtud nádherný výhled do okolí.

Pak už jsme pokračovali do centra Regensburgu. Město Regensburg je od roku 2006 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Je to zároveň i univerzitní město.
Autobus nás vysadil na druhé straně řeky Dunaje, než se nachází centrum. Prošli jsme tedy po Kamenném mostě (Steinerne Brücke), který je společně s dómem dominantou tohoto města. Jenže most se opravuje, tudíž je celý zahalený, pod lešením a jsou zde udělané dřevěné náhradní lávky.

Na konci mostu stojí brána a věž s hodinami a po stranách brány jsou budovy, které dříve sloužily jako skladiště soli.

Kousek za věží u vody stojí domek, ve kterém se nachází restaurace, hospůdka, nebo jak to nazvat, kde prodávají slavné uzené výrobky Wurstküche.

Uličkami jsme došli ke katedrále – Dom St. Peter, který pochází ze 13. století.

Pak už jsme pokračovali na náměstí Neupfarrplatz, kde se konal vánoční trh s názvem Christkindlmakrt/Neupfarrkirche. Ten jsme v rychlosti prošli a pokračovali dál k Radnici, Před radnicí se na Rathausplatz konal další trh – Lucrezia-Markt, který pokračoval i na Haidplatz. Tam jsme se s průvodkyní rozdělili. Část skupiny pokračovala na trhy do zámku Thurn a Taxisů, zbytek se rozutekl po trzích. My už jsme měly hrozný hlad, protože bylo zrovna kolem poledne, tak jsme zůstaly na trhu Lucrezia Markt a dali si něco dobrého. Na zámek jsme pak už nešly, tak snad jsme o moc nepřišly.

Zbytek času jsme strávili na trzích, prošli jsme oba dva poměrně detailně. Dali jsme si punč, svařák, já hlavně dětský punč, někdo vaječný koňak a hlavně nesměly chybět klobásy. Mňam.

Cestou zpátky jsme se stavily v baru před věží, než se jde na most a daly si kávu, čaj, holky si daly sladké dorty, já zase mrkvovou polévku s chilli. Pálila jako ďas, ale byla výborná.

Směrem k autobusu jsme se stavili ještě na dalším trhu, a to Špitálním – Adventsmarkt im Katharinenspital. Malinký trh a spousta lidí.

V 15 hodin jsme už odjížděli pryč z města. Poslední zastávkou bylo město Abensberg a zde proslulé trhy u pivovaru Kuchlbauer. Slavný architekt Hundertwasser postavil pro tento pivovar věž, na které na první pohled poznáte, kdo je autorem.

Na těchto trzích jsme měli velký čas na prohlídku. Bylo tam ale tolik lidí, že to bylo ke konci až nepříjemné.


Autobus stál na záchytném parkovišti, odkud jsme se přes most a přes hradby přesunuli do centra a k pivovaru. Cestou jsme procházeli přes krásné náměstí, kde bylo také pár stánků.

Cestou zpátky k autobusu bylo náměstí krásně osvětlené. Až pak jsem litovala, že jsem se nešla najíst na náměstí, protože bylo bez davů lidí.

Hradby města byly krásně osvětlené a na vodě naproti hradbám byl překrásný plovoucí betlém.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.