Wroclaw je nazýváno městem „sta mostů“, neboť leží na řece Odře, na které najdeme asi 12 ostrovů a na ně vede spousta mostů. Wroclaw je čtvrtým největším městem v Polsku. Byla jsem zde již dvakrát a pokaždé mě uchvátilo a vím, že se tam ještě minimálně jednou vrátím.


Poprvé jsem navštívila Wroclaw v období Velikonoc. Ulice byly prázdné, obchody zavřené, ale přesto jsem si to zde užila. Centrum města lze snadno projít pěšky za pár hodin. Nejzajímavější památky najdete v okolí radnice, na ostrovech a Hala století se nachází dále od centra, ale v dostupné vzdálenosti. 

Podruhé jsme navštívila Vratislav v adventním čase. Cestovní kanceláře do tohoto polského města na adventní trhy téměř nejezdí, proto, když jsem vymýšlela, kam vyrazíme na firemní výlet, byla Wroclaw jasnou volbou. A výběr měl kladnou odezvu. Na náměstí se nacházely poměrně velké trhy. Mně nejvíce zaujaly stánky, které byly propojeny neuvěřitelným množstvím živých smrčků. A dále také stánky na občerstvení, uprostřed kterých byl oheň a mohli jsme si tak ohřát ruce. 

Pokud byste se chtěli do polské Wroclawi vypravit, bude vám na to bohatě stačit jeden den.

Kam vyrazit na jídlo:
Restaurace Kurna Chata – ulice Odrzanska 17 (příjemné prostředí, výborné jídlo, dobré ceny)

Kde zaparkovat:
Tím, že jsme Wroclaw navštívili o víkendu, našli jsme místo v ulicích za nákupní pasáží Grunwaldzki, které se nachází za mostem Grunwaldzky. Do centra je to kousek a kolem zajímavých míst.

Pohled na ostrovy z mostu Grunwaldzki

 

Pohled na centrum z mostu kostela sv. Alžběty

 

Radnice na náměstí RynekZajímavosti:
* náměstí Rynk – nachází se zde radnice
* náměstí Solny
* domy „Jeníček a Mařenka“
* kostel sv. Alžběty
* ulice Odrza – Bývalá jatka, kde obchodníci prodávali čerstvé maso. Najdeme zde sochy domácích zvířat. Dnes jsou zde obchůdky se suvenýry a umělecké galerie. 
* kostel sv. Marie Magdaleny – Z lávky mezi věžemi je krásný výhled na město.
* Lidová hala = Hala století (Hala Stulecia) – Modernistická budova ze železobetonu. V roce 2006 byla zapsáno na seznam UNESCO. V hale se konají koncerty, sportovní utkání aj. Najdeme zde i informační centrum, kde si za vstup můžete interaktivně prohlédnout zajímavosti o hale a podívat se dovnitř haly. 
* most Tumski – „most milenců“ – Most je ověšený neuvěřitelným množstvím zámečků lásky, které zde nechávají zamilované dvojice. Zámečky je možné si zde také u pouličního stánku zakoupit. 
* ostrov Tumski – Nejstarší místo ve Wroclawi. 
* katedrála sv. Jana Křtitele – Nachází se na ostrově Tumski.
* Raclawická panorama – Zde najdeme zobrazení bitvy pod Raclawicemi o rozměrech 15*120 metrů, které je umístěno ve speciální rotundě. 
* trpaslíci – Všude po městě najdeme malé i větší trpaslíky (krasnoludki). Byly vytvořeni v rámci odkazu na protikomunistické nové kulturní hnutí v 80. letech 20. století, jehož členové tančili po náměstích, oblečeni jako trpaslíci do oranžové barvy. Hnutí bylo pojmenováno jako „Oranžová alternativa“ a oranžová se tak stala symbolem odporu proti rudé komunistické a žluté papežské. Dodnes existují hledači a mapovači trpaslíků. Jejich hledání je opravdu zábava. V obchodech se suvenýry si můžete zakoupit mapu, kde jsou trpaslíci označeni a vy je tak můžete během procházce po městě hledat. A že to někdy dá opravdu práce. 


Co jsem neviděla a co mě čeká příště:
* Japonská zahrada – nachází se u Haly Stulecii
* Botanická zahrada – na ostrově Tumski
* ostrovy Slodowa, Bielarska
* Sky Tower – Mrakodrap na kraji města, v 49. poschodí se nachází vyhlídková terasa. 

Fotogalerie:
https://picasaweb.google.com/118089179341230654836/Wroclaw2442011?authuser=0&feat=directlink
https://picasaweb.google.com/118089179341230654836/AdventniWroclaw21122013?authuser=0&feat=directlink

This article has 1 comments

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.