Projet se New Yorkem na kole mě napadlo už doma, když jsem se na cestu do NY připravovala. Projíždím totiž různé cestopisy, fotogalerie, fotky na Instagramu a různé diskuze a hledám inspiraci, co navštívit. A našla jsem fotky z Hudson River Parku. A tím vznikl nápad, že bychom se tudy mohli projet na kole, protože mě to hodně zaujalo.

 Pokud bych teď na začátku článku měla shrnout, jaké to bylo, tak jsem byla nadšená. A konkrétně Hudson River Park si určitě projdeme příště pěšky znovu!
V NY jsou dvě možnosti, jak si půjčit kola. Buď najít půjčovnu, která půjčuje kola, na celý den to stojí kolem 30 dolarů, nebo využít Citibike.
 
Jak Citibike funguje?
Pokud si budete chtít půjčit Citibike, potřebujete k tomu platební kartu. Tu vložíte do terminálu, který je u každého stojanu s koly. Tam zadáte váš požadavek půjčení na celý den a dále pokračujete následovně. Zaplatíte poplatek 9,95 dolarů + daň (ten se vám odečte z karty), namačkáte na obrazovce vydání kódu k odemčení kola a pak musíte do každých 30 minut kolo vrátit do stojanu. Pokud tak neučiníte, odečtou se vám z karty za prodlení o 30-60 minut 4 dolary. Proto pokud se rozhodnete už doma, že vyrazíte na kolo, vytiskněte si mapu stojanů. Až budete posledních minutách hledat nejbližší stojan, budete se mapa hodit. Na terminálu u každého stojanu je sice mapa dalších stojanů v okolí, ale jedná se o nejbližší okolí, do 30 minut dojedete mnohem dále. Při vracení kola pouze umístíte kolo do stojanu a opět jdete k terminálu, kam vložíte platební kartu, vyžádáte kód na odemčení kola, kolo odemknete a jedete zase dál. A takhle můžete jezdit 24 hodin.
 
Ještě bych chtěla upozornit, abyste se trošku obrnili nervy, pokud této služby využijete. Za 1) ač se 30 minut zdá hodně, utečou opravdu rychle a pokud nemáte mapu stojanů, je to celkem adrenalin. Za 2) občas se nám stalo, že jsme ve stojanu s 20 koly nedokázali pomocí vygenerovaného kódu odemknout ani jedno kolo, prostě to nefungovalo a nebyli jsme jediní, komu to nešlo, potkali jsme takto spoustu lidí. Za 3) některá kola jsou trochu opotřebovaná, nezapomeňte si před odemčením zkontrolovat sedlo a nafouknutí pneumatik, u některých stojanů bylo i více nepoužitelných kol.


Jak vypadají cyklostezky?
Po západní straně Manhattanu vede cyklostezka Hudson River Greenway. Podél řeky je promenáda pro pěší, poté je pruh zeleně, pak dva pruhy pro cyklisty, další užší pruh zeleně a pak silnice. Skvěle vymyšlené. Kdykoli si můžete zastavit, slézt z kola a jít se projít na promenádu k vodě. Jen dejte pozor, na promenádu pro pěší se na kole nesmí! Mě tato cyklostezka naprosto nadchla, hlavně výhledy zpátky na Dolní Manhattan, no nádhera! Všude je spoustu zeleně a upravených míst a výhledů do ulic města!Dalším typem cyklostezky je pruh přímo na silnici, vede buď vlevo, nebo vpravo, dejte si pozor, protože občas se na křižovatce střídá. I když jsme projížděli rušnějším centrem, jezdili jsme naprosto bez problémů.

 Na východní straně Manhattanu vede cyklostezka East River Greenway. Ta vede přímo po břehu řeky a je společná jak pro chodce, tak pro cyklisty. Musíte zde být tedy opatrnější, protože chodců a hlavně běžců je zde habaděj.
A jak jsme strávili den na kole my?

Ráno jsme vystoupili na stanici metra Whitehall St South Ferry. Pěšky jsme se prošli Battery parkem, který zrovna procházel nějakou rekonstrukcí. Dále jsme došli do parku R. F. Wagner Jr. Park, moc krásné místo.

Kola jsme si půjčili ve stojanu na Little West St&1 Pl. Je odsud i krásný výhled na WTC. Mrakodrap, který byl otevřen v květnu 2013.

Pokračovali jsme podél řeky Hudson na sever cyklostezkou označovanou Hudson River Greenway. Cestou jsme různě zastavovali a chodili se kochat k řece na výhledy na Jersey a dolní Manhattan. 

U řeky jsme si kola naposledy vyměnily u muzea Intrepid Sea-Air-Space Museum. Podívat jsme se tam nešli, ale  okoukli jsme to aspoň zvenčí. 

 Pokračovali jsme dál a myslela jsem, že se nám podaří někde na úrovni Central Parku uhnout doprava a dojet k němu. Jenže nad cyklostezkou je pak silnice a nám se nepodařilo odbočit. Vrátili jsem se tedy zpátky k muzeu, vrátili přesně na čas do 30 minut kola zpátky do stojanu a dali si chvíli oraz. Nakonec jsme sto střihli jdou z West street na Columbus Circle, kde jsme kola odevzdali do stojanu.

 Prošli jsme se Central Parkem k nádrži The Lake, kde jsme si půjčili lodičku a hodinu se projížděli. Bylo to super. Nebylo tu tolik lidí jako o víkendu a hlavně bylo krásné počasí! No prostě romantika! Půjčení lodičky na 1 hodinu stojí 15 dolarů a platí se ještě záloha 20 dolarů, kterou vám pak při odchodu vrátí.

Další zastávkou v centru bylo budova Flatiron Building – „Žehlička“. Budova s trojúhelníkovým půdorysem připomínající žehličku nebo příď lodi. 

A právě tady, u Flatiron Building se zrodil nápad, že si zase půjčíme kola a pojedeme na Brooklyn Bridge na kole. Chtěla jsem totiž stihnout západ slunce, protože do té doby jsme byli na Brooklyn Bridge jen večer. Nebudu vás napínat, západ slunce jsme nestihli! Ach jo! Bylo to díky dvěma věcem – První věc: Ono se to nezdá, ale po East River Greenway je to docela štreka, zvlášť, když musíte každých pomalu 20 minut najít stojan na kola. Druhá věc: Když už najdete stojan, musí vám ten stojan to kolo také dát, tzn. že kód, který si vyjedete na terminálu, vám kolo odemkne. Nám se neodemklo ani jedno kolo na stojanu, a to jich tam bylo asi 20!! 

No a tak jsme naštvaní šli rychle ulicí najít nejbližší metro. Cestou jsme ale potkali další stojan a řekli si, že tomu dáme ještě šanci. To už mi bylo jasné, že západ slunce asi nestihneme, už bylo hodně hodin. Jeli jsme po cyklostezce jako závodníci a ani jsme nestíhali fotit. Zrovna to byly tak krásné momenty se sluncem nasvícenými mosty – Williamsburg a Manhattan a v dálce Brooklyn Bridge. Tak aspoň to jsme si užili. 
Kola jsme nakonec odevzdávali přímo pod Brooklynským mostem u stojanu, který se nám náhodou zjevil, protože jsme vůbec netušili, kde se nějaký nachází. Jenže dostat se nahoru na Brooklyn Bridge není sranda a museli jsme jít ještě kus ulicí, než jsme našly schody nahoru. To už se stmívalo a bylo po západu slunce. Ach jo! Já byla tak naštvaná! Nejen z toho, že jsem neviděla západ slunce na BB, ale taky z toho, že jsme si tu jízdu po East River Greenway neužili, protože ty výhledy ve světle zapadajícího slunce byly úchvatné! Tak třeba příště!Nicméně na Brooklyn Bridge jsme si to i tak užili a kochali se světly automobilů jedoucích po mostě, mrakodrapů na Manhattanu, osvíceným Empire State Building. Má to prostě atmosféru!

 

A na jídlo jsme zašli pod most do Shake Shacku, dát si pro mě ten nejlepší shroomburger ever! Yummy!

 

Jestli se chystáte do NY a bude dobré počasí, klidně na kolo vyrazte. Ale buď si vezměte mapu Citibikes stanovišť, nebo si kolo půjčte jinde. Rozhodně to ale stojí za to!

 

This article has 7 comments

 1. Klára Reply

  Paji, co máš prosím za typ fotoaparátu, ty fotky jsou vážně ohromující !

  • pajushca@gmail.com Reply

   Ahoj,

   foti vetsinou zrcadlovkou Nikonem, od podzimu i Iphonem 5s a ted GoPro kamerou.

 2. Martin Reply

  Ahoj, měl bych otázku k těm kolům. Vyberu si půjčení na celý den, vložím platební kartu a zadám kód, podle toho, které kolo chci. Po 30 min kolo dám zpět do stojanu a proč musím znovu vkládat kartu do terminálu? Zaplacené to už je nebo se mýlím? Díky

  • pajushca@gmail.com Reply

   Ahoj, no jestli si to dobře pamatuju, tak je to kvůli tomu, že ti pak vyjede další kód, aby sis mohl kolo zase na dalších 30 minut půjčit. 🙂

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.