Dnes vám dám tip na výlet do krásných měst Horní Lužice – Žitavy (Zittau), Zhořelce (Görlitz) a Budyšína (Bautzen). Města se nachází kousek za hranicemi nad Libercem a pokud jste akční jako my, stihnete je objet za jeden den. My to stihli společně i s nákupy ve Zhořelci. A vůbec to nebylo náročné. Centra měst jsou malá a tak se to dá za jeden den v klidu stihnout.


Žitava
První zastávku jsme měli v Žitavě. Zaparkovali jsem na parkovišti kousek od centra, je hned u hlavní silnice, zdarma. Odtud je to pěšky do centra jen kousek. 

Náměstí v Žitavě se zrovna opravovalo, tak mě mrzelo, že to nemělo ten správný nádech, protože kolem náměstí jsou moc pěkné opravené historické budovy včetně radnice. Žitava však nabízí mnohem více zajímavostí a to po celém městě a vše se dá skoro dokola obejít. Na mapě města, kterou si zdarma můžete vzít v místním infocentru, je vyznačeno celkem 54 zajímavých míst. My jsme samozřejmě neobešli všechny, tak alespoň to hlavní. V infocentru si také vezměte brožury, které jsou i v češtině, což je super. 
 
A tady jsou místa, která jsme v Žitavě viděli:
 
Radnice, žlutá budova, která dominuje náměstí Marktplatz (Tržní náměstí). Je to již čtvrtá radnice na stejném místě. 


Marktplatz
Měšťanské domy, které lemují náměstí, jsou většinou v barokním stylu. Nejstarším domem je bývalý městský soud, který pochází z konce 17. století. Náměstí dále dominuje kašna Mars, symbol obchodu, řemesel a průmyslu ve městě. 


Kostel sv. Jana, kde lze vystoupit na rozhlednu. 
Klášterní kostel, na kterém nás nejvíce zaujala červená přístavba, modlitební domky bohatých žitavských občanů. 


Solnice (konírna) – Sedmipatrová budova přestavěná do barokního stylu s vysokou mansardovou střechu, kde bývala jedna z největších sýpek v Německu. Před Solnicí se nachází kašna Herkules, která vznikla na počest Augusta Silného jako saského Herkulese.


Masné tržiště, kde kdysi každou sobotu probíhal masný trh.

Zhořelec
Toto město se nachází na hranici mezi dvěma státy – Německem a Polskem. Západní část města patří Německu, východní část od roku 1945 patří Polsku. 

My jsme navštívili německou část, v polské jsme se stavili pouze na nákupy, protože na kraji města jsou moje oblíbené obchody Sinsay a Reserved a je zde také Cropp Town. A nákupy se zde opravdu povedly 🙂

Ve Zhořelci jsem zaparkovali v ulici Blumenstrasse kousek od centra, kde bylo stání na dvě hodiny zdarma, kdybychom tam stáli tři hodiny, tak se asi nic nestane. 

Nejprve se přišli na Postplatz, kterému dominuje budova pošty a kašna „Muschelminna“ (neboli Dívka s mušlí). 


Na náměstí Marienplatz už začínají tramvajové koleje a stojí zde velká budova Art Nouveau

Mně se zde nejvíce líbila věž Frauenturm (nebo také „Dicke Turm“, „Fat Tower“).


Došli jsme na náměstí Obermarkt, které lemují domy s renesančními portály.


Dolní tržiště Untermarkt zabírá převážně komplex budovy radnice, a renesanční dům Schönhof. 


Uličkou Peterstrasse jsme došli ke kostelu sv. Petra a Pavla.

Naproti němu stojí Waidhaus, nejstarší světská budova ve Zhořelci. 


Když dojdete na most Altstadt Brücke, naskytne se vám hezký výhled na kostel a Waidhaus. Za mostem už začíná polský Zhořelec. 


Stavte se ještě cestou zpátky do centra v zahradách, do kterých se vstupuje z ulice Uferstrasse, která vede podél řeky. Budyšín
Město, které mě naprosto ohromilo. Množstvím věží, historických budov, příjemnou atmosférou, útulným náměstím a vyhlídkou na druhé straně z kopce naproti zámku. 

Zaparkovali jsem opět mimo centrum, v ulici Dresdenerstrasse. Je tam parkování zdarma a myslím, že se tam vždy místo najde. 

Cestou do centra jsem přešli most Friedensbrücke, ze kterého jsou krásně vidět věže Budyšína. Přímo naproti mostu stojí Stará vodárna, pod kterou protéká říčka Spréva. 


Za mostem doleva už vede ulice na Hauptmarkt (Hlavní náměstí), které je překrásné a bylo tak klidné. Uprostřed stojí kašna a fotogenická radnice. Vedle té se také nachází informační centrum. Bohužel mapa města včetně informační brožury se musí zaplatit. 


My jsme se ještě prošli ulicí Reichenstrasse k Bohaté věži, která je vychýlená o 1,4 metru.

Za Radnicí stojí obrovský chrám sv. Petra, který je tam tak hezky schovaný. Za ním je ještě kostelní klášter. 


Nepřehlédnutelný je také hrad Ortenburg a Matyášova věž


Z hradu vedou stezky dolů k řece, kudy se dá dojít k bráně Mühltor, která byla vybudovaná na obranu města, až k Staré vodárně. Stará vodárna se objevuje téměř na všech fotografiích Budyšína, na pohledech. Je v ní umístěna vyhlídková plošina a kavárna. 


U věže je příjemný zelený plácek s lavičkami, odkud je výhled dolů k řece a na most Friedensbrücke. 

Stojí zde také kostel sv. Michaela


Náklady na naftu: 600 Kč
Útrata: pohledy, zmrzlina, pití


Tak snad vás fotky navnadili a do těchto míst vyrazíte! Je to kousek za hranicemi a opravdu pěkná místa. 

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.