DCIM100GOPROGOPR3539.

O víkendu jsme se s kamarádkou vypravily po hodně dlouhé době na organizovaný výlet autobusem. Díky Slevomatu jsme se podívaly do Rakouska, k Halštatskému jezeru. Kromě samotného městečka Hallstatt se tam nachází Obertraun, městečko, ze kterého vede lanovka na Dachstein. Konkrétně to byl tento zájezd.

Na výlet jsme odjížděli z Prahy od Hlavního nádraží v 0.30 hodin. Na místo jsme dorazili kolem 7.30, odhaduji. Cílem bylo městečko Obertraun, kde se u horního parkoviště nachází stanice lanovky na Dachstein-Krippenstein. Průvodkyně nám koupila all inclusive lístky, za které jsme zaplatili 39 euro a díky nim jsme měli zpáteční cestu na horní stanici lanovky a vstupné do jeskyň.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DCIM100GOPROGOPR3490.

DCIM100GOPROGOPR3487.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dopoledne jsme strávili prohlídkami dvou jeskyň – Obří ledové jeskyně a Mamutí jeskyně. Každá se nachází na jiné straně svahu a nachodíte v nich poměrně dost schodů. A prohlídku zvládnou i klaustrofobici jako já, jsou opravdu veliké 🙂 Každá prohlídka trvala přibližně 50 minut. K dispozici je i tištěný průvodce v češtině.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když jsme u té klaustrofobie, tak mám ještě strach z výšek. Jak jste si ale mohli všimnout, snažím se ho překonávat (výstupy na rozhledny, zipling ve Špindlu, houpačka v lanovém parku). A často se mi z toho klepou nohy. 🙂 No a lanovka nahoru na Dachstein-Krippenstein, tak to bylo něco. A ještě mám tak blbé nápady, jako cestou dolů si stoupnout dopředu ke sklu a koukat dolů po směru jízdy. U prvního a jediného sloupu se to zhouplo a „letěli“ jsme dolů do srázu. Uuuuuf, žaludek jsem měla jak když se letadlo ve vzduchu při turbulencích propadá. Asi k tomu bych to přirovnala. Nic příjemného. Ještě když jste v lanovce s dalšími 60 lidmi a koukáte na lano, které vás drží. Neexistujou na to nějaké léky? :-)))) Hrůza. Jelikož se tam chci podívat ještě jednou, už vymýšlím způsob, jak se alespoň tomu hornímu úseku vyhnout. Cesta dolů byla nejhorší, i když nahoru to zase po přejetí sloupu pěkně houpalo. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po prohlídce jeskyň jsme tedy vyjeli na horní stanici lanovky. Bohužel nám ale nepřálo počasí a bylo totální „mlíko“. Přitom by to tam bylo tak úžasný. Nahoře je totiž vyhlídka 5fingers, ze které měl být výhled na Halštatské jezero. Je tam také „žralok“, plechová socha žraloka Dachstein-Hai. A také vyhlídková plošina Welterbespirale. Vše je propojeno turistickými stezkami mezi trávou a kameny, všude kolem dřevěné lavičky a lehátka. Za slunečného počasí by to tam bylo kouzelné, my jsme si ale museli všechno jen domýšlet. Došli jsme tedy jen k 5fingers a jeli dolů, kde byla dobrá viditelnost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A protože jsme měly ještě asi 3 hodiny času do odjezdu autobusu a nahoře nemělo cenu chodit, šly jsme se projít do Obertraunu k jezeru. Od parkoviště u lanovky jsme šly až k jezeru asi půl hodiny, městečko je dlouhé a opravdu roztahané po údolí. A nikde nikdo, úplný klid. Překvapilo nás, že moc lidí ze skupiny dolů k jezeru nešlo.

DCIM100GOPROGOPR3503.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U Halštatského jezera je velká travnatá plocha s dětským hřištěm, lavičkami, dřevěným molem. Tak jsme si tam chvíli odpočinuly a užívaly si výhledy na hory a jezero. Jen to sluníčko nám chybělo k dokonalosti.

DCIM100GOPROGOPR3562.

IMG_9018

IMG_9020

IMG_9019

Po 17. hodině jsme už vyhlížely autobus a jely domů. Do Prahy jsme dorazili kolem 23. hodiny. Až bude někdy v daleké budoucnosti dálnice na jih do Budějovic, tak ta cesta bude mnohem příjemnější a Rakousko ještě více dostupnější.

Plán B. Škoda, že nás to nenapadlo dřív. Dostat se rychleji do Obertraunu, využít přívozu a svézt se do Hallstattu, kde nás pak mohl autobus cestou domů nabrat. Dalo by se to totiž krásně časově stihnout. Ale nás to napadlo pozdě. 

Takže stačí závěrem říct „see you later“, někdy příště, až bude hezky a dáme i městečko Hallstatt.


ÚTRATA

all inclusive vstupné (lanovka, jeskyně) – 39 euro

velká gulášovka – 5 euro

pohledy – 2 euro


FOTOGALERIE

Obertraun, Austria 9/2015

This article has 3 comments

    • pajushca@gmail.com Reply

      Ahoj, ano, širokoúhlé fotím s GoPro 🙂

  1. Jenda Reply

    Zdravím

    Já tam byl s klukama 6.8.2016. Jeli jsme v sobotu ráno vlakem na FIPky. Večer příjezd. Recepční nám nechala obálku s klíči nalepené na dveřích. Ubytování pěkné (dvě noci se snídaní cca. 2000,-kč.). Od ubytování ke stanici lanovky asi 20min. chůze. Také jsme si koupili All Inkl. ta stála 43,-euro. Lanovky, obě jeskyně, vyhlídky super. Pak stačí jít za žel. stanici, kde je přístav. Loď 6,- euro do Hallstattu. (Tam jsme byli v r. 2010. Lanovkou nahoru a prohlídka solné jeskyně. Moc pěkné). Pak pomalu pěšky z Hallstattu zpět do Obertraun. Asi 4km. No a v pondělí zpět vlakem do ČR. Počasí všechny tři dny super. Vlak 200,-kč., ubytování cca. 2000,- vstup All Inkl. 43,-euro, útrata za jídlo, pití asi 35,-euro.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.