DCIM100GOPROGOPR0800.

Jedeme za aligátorama! Jupíííí! Celou dobu jsem kluky opravovala že né za krokodýlama, ale aligátorama, tak si to pojďme trochu ujasnit, jak to teda je!

Jako néé, že bych byla tak chytrá, ale ten rozdíl nás zajímal, tak jsme si to vygooglili 🙂 Krokodýli se dělí na aligátorovité a krokodýlovité. Aligátorů jsou pouze dva druhy – ten první je severoamerický, který žije převážně na Floridě v močálech a bažinách a ten druhý je čínský. 

Aligátor má tlamu širší než krokodýl. Kdežto krokodýlů je asi 11 druhů a žijí různě po světě –  v Americe, Asii, Africe, Austrálii. A při zavřené tlamě mají vidět obnažený 4. spodní zub. Tlamu mají mít užší.

No, trochu váhám, kterého jsme to teda viděli. Ale všichni tam říkali „alligators“, tak jim budeme věřit. :-))

Spali jsme v Homesteadu, tak jsme to do Everglades měli co by kamenem dohodil. První zastávkou bylo návštěvnické centrum Ernest Coe Visitor Center. Vzala jsem si mapu a pokračovali jsme dál. Do Everglades jsme platili vstupné 10 dolarů za auto.

První část dne jsme věnovali jihu Everglades, kde jsme postupně prošli několik přírodních stezek. Do oběda jsme měli ty, co byly v plánu, prošlé.

Více informací o stezkách:

  • Anhinga Trail – délka 1200 m – Stezka začíná u informačního centra Royal Palm Visitor Center. Začíná asfaltovou stezkou podél vody a pokračuje dřevěným chodníkem s vyhlídkami přes bažiny. Tahle stezka se mi líbila úplně nejvíc. Byli jsme tam ráno, takže tam nebylo tolik lidí, a hlavně jsme tam viděli spoustu aligátorů, ptáků a želviček. Vydržela bych tam chodit pořád dokola a pozorovat je.

anhinga trail

DCIM100GOPROGOPR0707.

DSC_0978

DSC_0963

DSC_0018

  • Gumbo Limbo Trail – délka 700 m – Druhá stezka vedoucí také z Royal Palm Visitor Center. Vede lesem a jmenuje se podle stromu Gumbo Limbo, kterému se odloupává kúra. Za mě taková příjemná procházka tropickým lesem.

IMG_5008

  • Pinelands Trail – délka 625 m – Tuto stezku jsme neprocházeli, ale vede borovicovým suchým lesem.

pinelands trail

DSC_0094

  • Pa-hay-okee Overlook Trail- délka 250 m – Dřevěný chodník, který vede vyvýšeně nad zemí mezi porostem a uprostřed je zastřešená vyhlídková plošina. Tady mi to přišlo takové vysušené. Zase úplně jiné oproti Anhinga a Gumbo Limbo.

pa-hay-okee trail

DSC_0033

DSC_0043

  • Mahagony Hammock Trailhead – délka 700 m – Opět stezka formou dřevěného chodníku, která vede lesem. Zase jsme ale žádné zvířátko neviděli. Buď tam nic nebylo, nebo jsme blbě koukali. Teda něco tam bylo, kluky tam naháněly komáři. :-))

mahagony hammock trail

DCIM100GOPROGOPR0776.

  • West Lake Trail – délka 580 m – Pro mě druhá nejlepší stezka. Po dřevěném chodníku vedoucím lesem jsme najednou vyšli u žlutě zbarveného jezera, kde se dalo posedět na lavičkách. A nakonec jsme tam byli sami! Nikde nikdo! Akorát si nejsem jistá, jestli bych jela kánoí po jezeře, ale lze to. Aligátory jsme kolem stezky neviděli.

west lake trail

DCIM100GOPROGOPR0789.

Po obědě jsem jeli na sever, do druhé části parku Everglades, kde jezdí po močálech vznášedla – airboaty.

Zastavili jsme u Gator Parku, protože jsme měli z hotelu kuponovou knížku s různými slevami a navíc jsem o něm četla docela dobré recenze. U pokladny, která se nachází v obchodě se suvenýry, jsme si koupili lístek na jízdu vznášedlem a také na přednášku o zvířatech, kteří v okolí žijí. Vznášedlo je taková otevřená loď se sedačkami, asi pro 15 lidí, nebo také soukromá třeba pro 4 lidi, kterou pohání velká vrtule na zádi. A umí jet docela rychle!

Sedli jsme si do první řady a tak jsme měli super výhled. Ten mohl být slušný i z dalších řad, protože byly postupně vyvýšené. Nás v první řadě v zatáčkách vždy ocákla voda, tak jsme měli i trochu osvěžení. Jezdili jsme různě po močálech a musím říct, že bych se tam lehce ztratila. Uprostřed cesty jsme zastavili a dobrovolníci si mohli jít stoupnout do vody, kde bylo asi do půl lýtek. Aligátorů tam prý moc není, přesto byli pouze dva dobrovolníci :-)) Vlastně za celou cestu jsme viděli jen volavku, malé aligátory a asi jednoho nebo dva dospěláky.

DCIM100GOPROGOPR0808.

DCIM100GOPROGOPR0838.

DSC_0119_Snapseed

DSC_0107_Snapseed

DSC_0125_Snapseed

Když jsme dojeli na břeh, rovnou jsme se přesunuli na přednášku, kde nám místní „ranger“ ukazoval malé aligátory, papouška, jak „zkrotit“ aligátora. A hned na začátku mi až pod nos strkal škorpiona, no fuuuj, pěkně jsem se u toho zapotila.

Po show jsme si mohli za 3 dolary pochovat malého aligátora. klukům se nechtělo, za to já jsem se tam nadšeně hnala. Trochu jsem se odhodlávala, než jsem si ho vzala do rukou, ale měl svázanou tlamu, tak jsem byla klidnější. Jen mi bylo malého líto, celé dny si ho lidé předávají z rukou do rukou, takhle si asi život nepředstavoval.

IMG_5096

Pořádnou podívanou na aligátory zažijete podél silnice, která spojuje východ se západem, Tamiami Trail. Silnice rozděluje Everglades na dvě části a podél ve vodě byl vidět jeden aligátor vedle druhého. Zrovna jsem řídila, tak jsem koukala jen po očku, ale spolujezdci nestačili počítat kusy. Jezdili tam i cyklisté a musím říct, že projet tenhle úsek na kole musí být paráda.

Nezapomněla jsem ani na povinnou zastávku u nejmenší pošty v USA v Ochopee. Je to taková malá bílá budka a málem jsme jí přejeli. Přijeli jsme pozdě a tak už bylo zavřeno. Škoda, měla jsem zrovna pohledy, které jsem potřebovala poslat a hádejte, kdy jsme je poslala. Až v New Yorku těsně před odletem. Dalo by se říct, že u mě poslední dobou klasika. 

DCIM100GOPROGOPR0889.

Navečer jsme už projížděli přes Naples, Sarasotu a Tampu směr sever – městečko Crystal River. Tam nás čekalo druhý den koupání s kapustňáky. A jestli jsme nějaké viděli nebo ne, tak to se dozvíte příště.


MAPA CESTY


ÚTRATA

vstup do Gator parku – 20 dolarů (po slevě 4 dolary)

vstup do parku Everglades – 10 dolarů

pochování aligátora – 3 dolary


FOTOGALERIE

Everglades 3/2015